Přeskočit na obsah

Stránka:Vlastivěda moravská - Třebický okres - 1906.djvu/93

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

78

Těžce zasáhla katastrofa kláštera Třebického dlužníky a jistce světské, kteří před lety opatovi Matějovi peníze buď půjčili, aneb za půjčky ručili. Z počátku se ostýchali, ano báli se hlásiti o své, čekajíce, až se poměry na Moravě urovnají. Jediný Přemek, kníže Těšínský, jemuž byl hrad Veveří zastaven, hlásil se r. 1475 o komorní plat, který dáván byl od kláštera na Veveří. I jest mu odpověděno: „Když králem J. M. rozkázáno bude, kterak ti platové dáváni býti mají, na groše či na peníze, že tak učiněno býti má podle J. M. rozkázání.“[1]

Zdeněk ze Šternberku držel klášter Třebický až do své smrti r. 1476; velkého užitku z celého statku neměl, poněvadž vše bylo strašně spustošeno. On se málo na klášteře Třebickém zdržoval, za to tam bydlel Petr, syn Petra Holického ze Šternberka, jemužto hrad Leštno (u Benešova) odňal král Jiří. Tu na klášteře slavil Petr svatbu s Kateřinou, pozůstalou dcerou po Janu z Rožmberka. Po smrti Jiříkově dobyl Petr r. 1476 hradu Leštna a mírem mezi Matyášem a Vladislavem uzavřeným, zůstal v jeho držení.[2]

Po Zdeňkovi držel v zástavě klášter Jaroslav ze Šternberka až do r. 1481, „kdy mu o mýto Třebické rok dán a na sjezdu aby stál“.

Proboštství Měřínské měl zastaveno Jan z Lomnice a na Miziříčí, jenž se stal po Ctiborovi Tovačovském hejtmanem zemským.

Osiřelí mnichové benediktinští živořili na Třebíči při velkém nedostatku; ale přece si ještě opatem zvolili r. 1472 Tiburce III.

  1. R. 1481 podkomoří Václav z Ludanic pohnal Jaroslava ze Šternberka z 1500 hř., že drži klášter Třebíč, ke kterému 80 hř. platu ročního zapsáno má královským zápisem. Bliže byl tento komorni plat udán r. 1495 slovy: „Poněvadž na panství Třebickém. jež král Vladislav zapsal Vilému z Pernštejna. Václav z Ludanic, podkomoři, mél zapsáno platu 80 hř., ž postavy sukna, 3 mty. ovsa, 3 kopy slepic, pan Vilém z Pernštejna vyplatil od něho ten plat 750 kopami, kterouž sumu král připisuje mu na témž klášteře. — R. 1514 král Vladislav Vilémovi z Perštejna připisuje na Třebíči ten plat, který opatové toho kláštera platívali do komory královské a kterýž potom k zámku Veveří obrácen byl, an jej pan Vilém od Václava z Ludanic a na Veveří vyplatil 1600 kop miš.
  2. Petr ze Sternberka zůstával na dále na Třebíči, jak dokazuje jeho list datovaný z Třebíče fer. V. ante dominicam ludica, kterým oznamuje svaku Vokovi z Rožmberka, že sotva bude moci jeti na Vitoraz proti Rakušanům.