71
vazení a pro ty škody dovedené a nezaplacené dáváme plnou moc tímto listem svrchu psaným panošům a rukojmům spolem aneb rozdílně každému samému, aby lidi naše klášterské mohli stavovati v městech, městečkách, ve všech i na cestách tak dlouho, dokudžby všichni od prvního až do posledního rukojmů svrchu psaných vyváženi neb odbyti nebyli.“ Na tuto důležitou listinu odvolávali se věřitelé i ručitelé, a obou potomci ještě po 50 letech.
Ač měl opat Trojan dobrou vůli úroky z dluhů a dluhy samy postupně spláceti, přece mu to možno nebylo, poněvadž i klášteru mnohé důchody buď nepravidelně placeny, buď docela zastaveny byly. R. 1446 pohnal opat Jana Moravu z Králic, že již po 10 let klášteru neplatí úroku jedné kopy, r. 1448 Zdeňka z Valdštejna a z Brtnice ze 400 kop, „že, učiniv s nim smlouvu o úroky komorné, nad tu smlouvu na něm žádá, aby jemu více vydával, než ta smlouva obsahuje.“ Pro neplacení dluhu 200 hř. pohnal r. 1446 Hecht z Rosic opata Trojana, který ještě následující statky klášterské zastavil neb prodal: r. 1453 zastavil vesnici Chlum Kateřině z Čechtína za 40 kop a v Lukách roční důchod 2 kop jihlavské radě, od proboštstvi Méřínského odprodal r. 1451 rychtu v Kozlově a brzy na to zastavil ves Jersín Jinochovi z Měřína za 80 kop; později (1454?) odprodal vzdálené Slavětice za 600 hř. a 2½ kopy Liznovi z Arklebic. Mimo to r. 1450 vypůjčil od obce Třebické 80 kop gr., aby od Vaňka z Opatova vyplatil ves Kouty, a r. 1452 od jihlavského měšťana Hanuše Hamerníka 75 uh. zl.
Opat Trojan zemřel asi r. 1455; že by byl z řádu vystoupil, stal se kališníkem a ve světském stavu žil až do r. 1478, ničím odůvodniti se nedá.
Po Trojanovi převzal řízení kláštera opat Matěj, na kterého nesnadná padla úloha klášter z dluhů vyprostiti a jeho opravu dosud jen částečně provedenou ukončiti. Doba zdála se býti příznivou: na trůn český nastoupil mladistvý král Ladislav Pohrobek a mír do vlastí našich zavítal. Ladislav městu Třebíči všechny dřívější výsady, zejména opatem Trojanem udělenou odúmrť potvrdil a mimo to město obdařil právem mílovým roku 1454.[1]
- ↑ Dle mílového práva nesměl nikdo na míli cesty kolem města pivo na prodej vařiti.