Přeskočit na obsah

Stránka:Vlastivěda moravská - Třebický okres - 1906.djvu/102

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

87

(r. 1559[1]), avšak spor nebyl tím nikterak ukončen, poněvadž pan Burjan nepřestával měšfany i po výpovědi zemského hejtmana zkracovati, takže bylo třeba vysílati deputace až ke dvoru císařskému. Ty vymohly r. 1560 sice na císaři Ferdinandu I. stvrzení a obnoveni veškerých městských výsad, jakož i všech svobod a nadání z dob vladaření rodu Pernštejnského; soudy a právo mílové přežily ale přece i pana Burjana, a byly skončeny teprve za dva roky po jeho smrti vyrovnáním, kterým se měšťané zavázali platitl vrchnosti z každé várky ječného i pšeničného piva po 1 kopě a 10 groších bílých (r. 1565).

Velké dobrodiní prokázal městu Burjan Osovský, že r. 1561 měšťanům třebickým za skrovný poplatek popustil mnoho polí, zahrad a luk nad zámkem, za dvorem, u Linhartova mlýna, na Dubině, v hájemství Budíkovském, také u Valdíkova, Hostákova, u Trnavy a Okřešic. Tím získalo 68 měšťanů dědičných polností, které směl jednotlivec odprodati toliko měšťanu třebickému.

Jestliže tedy začátek doby pánů Osovských nebyl mnoho slibným městu, změnilo se to ihned, když nastoupil v držení panství od roku 1568 Burjanův syn, Smil Osovský z Doubravice, jeden z nejstkvělejších zjevů nejen v dějinách města, nýbrž své doby vůbec.

Pro své vynikající schopnosti byl již v mladých letech povolán k nejpřednéjším úřadům v zemi a jak v úřadě nejvyššího sudího zemského, tak v jednání sněmovním a ve službě diplomatické byl platnou a výbornou silou. R. 1609 rozkázal mu král Matyáš, aby holdování měst Znojma a Jihlavy v jeho jméně přijal.

Dle svědectví současníků vynikal neobyčejným nadáním řečnickým i státnickým rozhledem a značná literární pozůstalost jeho nyní v archivu zemském v Brně chovaná ukazuje, že byl též vřelým milovníkem svého jazyka a mužným obráncem práv a svobod zemských.

Po otci převzal nemalé dluhy na panství,[2] protož odprodal 1573 Bytovčice Janu Zahradeckému ze Zahrádek a na Červeném Hrádku a ves Slavičky s pustým dvorem Šimonovi Vídeňskému z Ostrova, r. 1576 vložil Janu st. z Žerotina a na Náměšti dvůr Batouchovice s 2 dvořáky k tomu dvoru náležejícími a s přišlu-

  1. Listina v měst. archivu.
  2. List k Třebíčanům z r. 1574 v zemském archivu.