Stránka:Thomayer Josef - Úvod do drobné praxe lékařské.djvu/32

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

28


o počasné otravě arsenem? Viděl jsem několik počasných obrn arsenových, které se vyvinuly po prudké otravě, způsobené jedinou toxickou dosí arsenu, avšak o otravě způsobené delším vnímáním malých dosí zkušeností vlastních nemám. A poučení, jehož se nám dostává v příručních knihách o počasné otravě arsenové, jest velmi hubené. Největší díla moderní, jako anglické Twentieth century a německá příruční kniha Nothnagelova ve příčině této nepodávají žádných zpráv. Böhm pravil [1] poctivě r. 1876, že všecky detaily o počasné otravě arsenem ještě známé nejsou, avšak nespavosť mezi příznaky otravy arsenové — ovšem těžší, rozumí se počasné, uvádí. Spolehnul jsem se ve případě svém na záznam Boehmův, zdali právem, nevím, neboť nemocného jsem více neviděl.

Podobně se to má s tabákem. V nejedné větší příruční knize nenacházíme ve příčině této žádného poučení. Ale starší lékaři považovali tabák za prostředek, který udržuje čilosť duševní. J. W. Benitemma von Palma [2] pravil r. 1690: »Kdo studuje, má nutně mnoho kouřiti«. Dvacet dýmek za den mu pro osobu takovou není příliš mnoho. Tím jaksi ukrytě vysloven názor, že tabák spánek zahání což nejeden moderní autor zřejmě vyslovil na př. Jastrowitz. [3] Avšak jindy, jak již praveno, ve věci této zmínky se nečiní. Z toho plyne, že jest záhodno vlivu tabáku ve příčině nespavosti býti pamětlivým a odporučovalo by se pověřená pozorování o předmětu tomto uveřejniti.

Uznaným příznakem jest nespavosť při nestřídmém požívání kávy a čaje. O čaji ve příčině této bohatších zkušeností v našem kraji nemáme. V našem kraji pije se čaj poměrně velmi slabý. Avšak jsou krajiny, kde se pije nálev čaje nepoměrně silnější. Tak se děje zejména v Anglii. Sám jsem v prvých dobách svého pobytu v Anglii nevěděl, piju-li černou kávu nebo čaj. Barva i chuť obou těchto tekutin byly si nápadně blízké. Angličtí lékaři také již léta tvrdí, že tento zvyk jejich krajanů je příčinou mnohých chorobných zjevů, zejména nemocí srdečních. Popisují pak pod jménem theinismus stav, v němž nemocní trpí obtížemi žaludečními a řadou nervových obtíží, zejména dráždivostí duševní, nespavostí, různými strachy atd. U nás ve věci té nemáme zkušenosti, avšak třeba přec názory anglických lékařů zaznamenati, neboť a prirori nelze nikdy odmítnouti, že by někdy podobný sporadický případ i u nás se vyskytnouti nemohl. Káva nemá v obyčejných poměrech životních tak hlučné následky jako čaj, jakkoli účinný princip obou těchto látek jest celkem totožný. Snad požívání nebezpečně silné kávy jest velice vzácné. Avšak všeobecně se má za to, že požívání silnější kávy udržuje člověka bdělým. Ošetřoval jsem kdys literáta, jenž měl ve zvyku celé noci pracovati a píti při tom každého ve-


  1. v. Ziemssens Handbuch XV. 1. vyd. p. 344.
  2. Viz o tom Jankau, der Tabak. 1894.
  3. Deutsche med. Wochenschrift, 1889. p. 621.