Stránka:Stavby Ústředního spolku československého průmyslu cukrovarnického.djvu/3

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla zkontrolována


ústřední větrání. Technická zařízení speciální jsou obsažena v tomto spise v článku »Výzkumný ústav čsl. průmyslu cukrovarnického v Praze«, Poloha hlavní budovy od západu k východu umožnila umístění většiny laboratoří k severní straně, ničím nezacloněné, s překrásnou vyhlídkou.

Obr. 5. Řadový činžovní dům na Letné, s velkými byly. Půdorysy 2. patra.

Stavba jest cihelná se stropními konstrukcemi betonovými, krytina částečně prejzová, částečně dřevocementová a plechová. Průčelí jsou provedena z bílých, rohateckých cihel, šedé umělé omítky škrabané a umělého kamene barvy šedé žuly. Sokly, ohradní zeď a zdi venkovských schodišť jsou provedeny ze struskových cihel.

Přístup k hlavni budově děje se vjezdem a vstupem ze strany jižní [horní] pozemku, vedoucí k čestnému dvoru před hlavním vchodem ústavu.

Na straně východní tohoto dvora, spojená přechodem s hlavní budovou, stojí víla ředitele ústavu, s přilehlou zahradou v jihovýchodnímu cípu, V přízemí jejím jest velká jídelna se zimní zahradou, knihovna, vstupní síň se schodištěm do patra, se šatnou a toaletou, kuchyň se zásobárničkou a přípravnou.

V podkroví jest ložnice s příslušenstvím. Ze schodišťové podesty vede klenutý přechod do hlavní budovy a k pracovně ředitele ústavu. Na západ. straně čestného nádvoří, proti vile ředitelově, jest umístěn vegetační sklenník a veliká plocha, rozdělená na políčka, pro pokusy kultivační. Západní stranu celého pozemku zabírá obytná budova jednopatrová