Stránka:Stavby Ústředního spolku československého průmyslu cukrovarnického.djvu/14

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

vzal v prvé řadě zřetel na výrobce a dodavatele domácí pouze některé přístroje, které se v republice nevyrábějí, byly zakoupený v cizině; Z celkového nákladu, dosahujícího téměř 17,000.000 Kč, připadá pouze necelých šest procent na nákupy v cizině. Značnou měrou obohacen byl ústavní inventář cennými dary přístrojů, součástí zařízení, knih od jednotlivců a zejména od československých strojíren.

Správu ústavu vede na podkladě zvláštního ústavního řádu výbor Ústředního spolku čsl. průmyslu cukrovarnického, resp. jednatelství spolku, iniciativně řídí ústav jedenáctičlenné kuratorium, jehož členy z řad technických pracovníků cukrovarnických jmenuje výbor spolku. V čele ústavu stojí ředitel, jemuž jsou podřízení správcové jednotlivých oddělení, adjunkti, asistenti, sekretář a úředníci administrační. Kromě sil stálých hostí ústav vždy několik dobrovolných spolupracovníků. Toho času je v ústavu zaměstnáno osm pracovníků vědeckých, deset dobrovolných spolupracovníků, tři síly administrační a šesti zřízenců. Pro místní potřeby moravských cukrovarů zřízena pobočná stanice při České vysoké škole technické v Brně, která zaměstnává dva pracovníky vědecké a jednoho zřízence.

Lze s uspokojením konstatovati, že vybudováním Výzkumného ústavu vykonal Ústřední spolek československého průmyslu cukrovarnického dílo vynikající a svého druhu jediné, jehož význam sahá daleko přes hranice našeho státu. Dílo toto, vyžádavší si mnohamilionových nákladů, provedeno bez jakýchkoli finančních podpor cukrovarnickým průmyslem pro cukrovarnický průmysl a došlo již dnes nejlichotivějšího uznání vynikajících odborníku domácích i cizích.

270