Tato stránka nebyla zkontrolována
jektovaného; stavba přerušena pro odpor kněží, ale přerušena tak,
že se každé chvíle, kdyby se Atheňané na tom ustanovili, mohlo přikročiti k provedení plánu původního.
Které důvody má Dörpfeld pro toto řešení? Jsou vesměs rázu architektonického. Pozastavuje se nad tím, že severní předsíň (D na našem pláně) vybíhá přes západní zeď chrámovou, zdá se mu nápadným dvojitý pilíř v jihozápadním rohu oné předsíně, jakož i jihozápadní roh chrámu samého (u H), obzvláště pak podivná jest mu celá strana západní, kdež vedle vysokých sloupů
Původní plán Erechtheia podle Dörpfelda.
(Z Athen. Mittheíl. XXIX, 1904, tab. VI.)
severní předsíně zvedaly se menší, na zeď postavené sloupy chrámové a karyatidy předsíně jižní.[1] Z toho usuzuje, že stavba provedená byla jen prozatímním řešením původního plánu. Vedeme-li si osu od severu k jihu, kteráž prochází středem severní předsíně a obojích dveří, do místností C vedoucích, můžeme si symmetricky doplniti, jak byl projektován celý chrám. Měl se skládati ze tří částí, na východě i na západě měla býti cella s předsíni (A, G), uprostřed pak trojdílná stavba (B, C, F), opatřená na severu i na(Z Athen. Mittheíl. XXIX, 1904, tab. VI.)
- ↑ Viz obraz dnešního stavu i rekonstrukci této strany u Jahna a Michaelise, Arx Athenarum a Pausania descripta, 3. vyd., v Bonnu 1901, tab. XXV D a. XXVIII.