Stránka:Počátky slovanštiny.djvu/92

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována


Taras Buľba

(Pohľady 1883).

Gogoľov Taras Buľba prestal byť dávno predmetom kritiky. Niet vzdelanej reči v Európe a Amerike, v ktorej by nebola povesť táto preložená; Gogoľov Buľba stal sa duševným majetkom celého vzdelaného okršleku zemského. Medzi najvýtečnejšími dielami rozpravnými všetkých národov skvie sa i Taras Buľba.

Gogoľ hodil sa bol na historické štúdium, a chcel napísať históriu Malorossie, zvláštne históriu kozáctva a tých bojov, ktoré ono podstúpilo proti svojím početným nepriateľom. Na kozáckych prsiach lámaly sa oštepy divokých Asiatov, medzitým čo západ v pomerne tichom zálive plavil sa ku brehom kultúry. Koľko tatárskych nábehov na Európu zastavili kozáci? Ktoby to vedel — my len to vieme, že vďačnou jim za to Európa nebola.

No historické štúdia Gogoľove nepriniesly síce čo plod históriu Malorossie a kozáctva, no priniesly Taras Buľbu, povesť, založenú na historických základoch, ktorá možno má väčšiu cenu, a vplývala mohutnejšie na umy a srdcia ľudské, jakoby to bola robila i tá najduchaplnejšia história Malorossie.