Stránka:Meir Ezofovič.djvu/97

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

záležitostmi jejími zabývali se úředníci obecní, rabíni však mají v zastupitelstvě obecním úlohu pouhých strážců náboženství, jeho předpisův a obřadův. A přece měl hodnosť vyšší všech prve jmenovaných. Pocházel ze starožitného rodu knížecího; mezi předky jeho bylo mnoho dávných mudrcův a nedávných rabínů bohabojných a ctěných; on sám byl náramně zbožným, tedy cadykem a chachamem[1], asketou, skoro divotvorcem, a taktéž hluboko, nesmírně učeným.

Toto se týkalo jen učenosti náboženské, ale v obci šibovské to byla také učenosť jediná.

Učenosť tato obsahovala nepřirovnalou známosť svatých knih: Tory či bible nejméně, Talmudu více, ale Kabaly nejvíce.

Isák Todros byl nejlepším znalcem kabalistiky v době nejnovější, a to stanovilo základní kámen, na němžto spočívala budova jeho velikosti.

Kdo zná aspoň trochu věci, týkající se víry israelského lidu obecného, má zajisté za to, že obyvatelstvo šibovské bylo zlomkem četné a posupné sekty Chassidů, kterážto staví Kabalu v čelo všech náuk duchovních i světských.

Nikoli; obyvatelé šibovští nepovažovali se za odštěpence, nýbrž honosili se tím, že jsou pravověrní talmudisté a rabbinité. Ale náleželi k těm talmudistům, ostatně četným v nejnižších vrstvách společenských, již k Toře a Talmudu připojivše Kabalu, uznali ji za knihu svatou a oblíbili si v ní vášnivě, posouvajíce v stín dvé knih prvých.

Chassidism přeletěl posléz i nad obyvatelstvem šibovským, dotknul se ho z blízka a pozůstavil v něm četné sledy. Značná čásť obyvatelstva toho byla skutečně chassidskou, sama nevědouc o tom, ano roznášela se i pověsť, že děd


  1. Spravedlivým, mudrcem. Pozn. př.