Stránka:MAY, Karl - Červenomodrý Methusalem.pdf/103

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

»Lung-yen« t. j. dračí oči. Mají dodati lodi hrozivého výrazu, jímž mají býti zapuzeny zlí duchové a jiné nadpozemské nestvůry, jež se v jistých dobách usazují na zemi a obzvláště ve vodě. Slovo džunka značí loď.

Větší džunky pojmou až 500 tun nákladu a jsou trojstěžňové. Jsou lehce a neuměle sroubeny, tak že nesnesou rozbouřeného moře a střelby z těžkých děl. Přes to vše mívají i obchodní džunky proti právem obávaným říčním pirátům jedno nebo dokonce i dvě děla na palubě. Za příčinou jednoduchého lanoví a plachtoví nemohou se větru vyhýbati, nýbrž toliko s příznivým větrem plouti a tudíž n. p. mezi Čínou a Javou nebo Singaporem ročně toliko jednou sem a tam přeplouti, protože tam vanou pololetní větry, tak řečené monsuny, které jsou příznivé jenom jízdě jedním směrem.

Válečné džunky jsou trochu ostřeji a lépe stavěny, také nemají tak příliš vysoké paluby. Neplují špatně, hodí se však přece jenom pro řeky a pobřežní plavby, protože rozbouřené moře zmoci nemohou. Mívají obyčejně čtyři až šest tří- nebo čtyřliberek po stranách, jednu nebo dvě šesti- až devítiliberku na přídě a někdy také ještě několik malých děl. Mužstvo je ozbrojeno puškami s doutnáky, kopími, šavlemi a štíty, než mnozí užívají také ještě luků a šípů. Teprve v nejnovější době spatříme někdy tu a tam pušku lepší soustavy.

Plachty bývají podporovány pětadvaceti až třiceti vesly. Kázeň je i na válečných džunkách skutečně čínská. Denně třikráte konají se modlitby k válečnému bohu, což bývá provázeno cinkáním a bubnováním, řvaním a křikem skutečně uši rozdírajícím a kromě toho vypalováním raket a ohňostroje.

Teprve 8. června 1869 vyplula první dle evropské-