okrsku sv. Václava na Domě celé Předhradí; k farnímu okrsku sv. Mořice severní polovice města; k farnímu okrsku sv. Michala polední polovice města.
Nepatrná čásť v Olomouci bydlících protestantů má od r. 1879. svého vlastního pastora a schází se ku službám Božím v bývalé kapli Božího Těla v kasárnách konviktských, na chrám protestantský přetvořené. Židé, jež od r. 1848. opět svobodného útulku v Olomouci dosáhli, rozmnožili se zde úžasně a mají již více let svou modlitebnu na bělidlech v čís. 3. a svého rabína.
U vykonávání duchovní správy katolické pomáhají ještě kněží řádu Dominikánského na Bělidlech a kněží řádu kapucínského na Dolním náměstí.
Služby Boží ve chrámech farních konají se od času císaře Josefa II. výhradně Německy; prvé tak nebývalo. Česká kázání a požehnání bývají nyní jen v neděli u Dominikánů a u Panny Marie Sněžné střídavě s Německými.
Vyšší správu duchovní a dozorství k farám okrsku Olomuckého vede generální vikář a dozorství na školy generální dozorce čili domscholasticus.
Nejvyšší církevní správu vykonává kníže arcibiskup, nyní kardinál Bedřich landkrabě z Fürstenberku od r. 1853. Jsa metropolitou Moravským vykonává moc duchovní ve východní polovici Moravy, pak v Opavsku Rakouském a Pruském co bývalé části Moravy.
Nemovité jmění arcibiskupství Olomuckého skládá se z ročních důchodů z vyvazovacího kapitálu za někdejší statky štolní a komorní a z alodialního statku Kyselovického, ze statku Tlustomlatského v Pruském Slezsku, asi ze 12 dvorů a velkých lesů na statcích řečených, z hutí železných ve Frýdlantě, ze dvou třetin trhové ceny 68 mužských podmanství, když některé odumře a jiných více. Důchody roční z kapitálu vyvazovacího činí na stolních statcích Hukvaldech 15074 zl. 25 kr.