Stránka:Josef Kramář - Olomouc, královské hlavní město Moravy (1881).djvu/21

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla zkontrolována
— 13 —


vchodu žádný východ nevede. Na tomto náměstí, které se v posledních dobách pěkně upravilo, povstalo také několik úhledných domů — starý ráz ale úplné setřen. Nejvíce litovati jest bezohledného odstranění prastarého kostela sv. Blažeje, od něhož náměstí to jméno své odvozuje, jež provedlo se r. 1840. za tím pouhým účelem, aby se místa získalo!

9. Uhelný plácek (Romhof. r. 1546. Raumhoff) za jatkami mezi Dolní a Terezskou ulicí.

10. Mořické náměstí (Mauritzplatz) kolem kostela sv. Mořice, kdež býval až do času císaře Josefa II. hřbitov.

Za starodávna byla v městě dle Šembery ještě 2 prostranství: Židovský trh (r. 1441. Judenmarkt) nedaleko kostela sv. Kateřiny a Ptačí trh (r. 1437. Vogelmarkt).

Zde ještě zmíniti se dlužno o Františkových sadech (Franzensallee), prostranství stromovím hustě posázeným rozprostírajícím se pod klášterem Dominikánským a podél zadních částek domů na Bělidlech mezi nynějšími a starými městskými hradbami stojících, z kterých poslednějších ještě tu a tam částky a dvě věže pozůstaly. Utěšená to, byť i nepříliš rozsáhlá, ale vkusně upravená procházka, která v letní době hojného poskytuje stínu a obyvatelům městským po ruce jest; protož také hojně navštívena bývá především mladými matkami a chůvami s malými dětmi, jež zde na čistém vzduchu proskakují.

Ulice.

Ulice Olomucké mají následující jména a položení, když se z nádraží bývalou Hradní branou, která, jak podotknuto, v dorozumění s c. k. fortifikací r. 1876. se zbořila a kdež nyní Laudonova třída povstává, do města ubíráme: