a) Na Domě a na Předhradí:
1. Náměstí na Domě (Domplatz), na němž umístěn hlavní chrám sv. Václava, dům děkanský, fara a více jiných budov, u prostřed socha sv. Jana Nepomuckého a v rohu jihozápadním starobylá, r. 1860. obnovená, kaplička P. Marie.
2. Biskupské náměstí (Bischofsplatz), jehož stranu východní arcibiskupská residence, stranu severní konsistorialní kanceláře, stranu polední c. k. zbrojnice zaujímá.
3. Náměstí Františka Josefa, prvé placem Předhradským aneb náměstím Matky Boží zvané, zaujímá více budov západní části Předhradí a hraničí na straně západní s městem. Až do r. 1839. stával uprostřed gotický chrám Matky Boží, zvaný Žlutý, poněvadž zevnějšek žlutou barvou natřen byl.
b) V městě:
4. Horní náměstí (Oberring), veliký nepravidelný čtverohran, na němž kolem 31. domů a uprostřed velkolepá radnice stojí. Toto náměstí zdobí na straně západní 36 metrů vysoká, uměle zhotovená, všecky měšťanské domy vysoko přesahující a množstvím krásných soch ozdobená socha nejsvětější Trojice, kterou obec na památku šťastně přestálého ukrutného moru r. 1624. mezi léty 1717.—1749. z kamene, nákladem 100.000 zl. přesahujícím umělci domácími Ondřejem Zonnerem a Františkem Scherzaufem postaviti dala. V dolejší části této ohromné, sloupy kamennými a řetězy kolkolem ohražené na malém pahorečku stojící sochy, umístěna jest kaple, v kteréž každoročně v den nejsvětější Trojice slavná mše se slouží.
V rovnoběžné čáře od této sochy ku straně polední téhož náměstí, vyzděna jest studně, tak zvaná křížová, k níž se po 8 stupních sestupuje, kdež z prostředního