Stránka:Hejčl, Jan - Pentateuch.pdf/102

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

sahovala[1], tolik přece můžeme z tohoto textu uzavírati právem, že slovo to nemůže zde a nemusí tedy ani na jiných místech znamenati celý náš dnešní pentateuch.

Přímo klassickým jest pro nás Jos. 24 25—26 »Percussit ergo Josue in die illo foedus et proposuit populo praecepta atque iudicia in Sichem, scripsit quoque omnia verba haec (הַדְּבָרִים‎ = události) in volumine legis Domini (בְסֵפֶר תוֹרַת אֱלוֹהִים‎).«

Z uvedeného místa patrno, že Josue svoji literární práci připojil k zákonníku Mojžíšovu: volumen legis Domini nemůže býti zde nic jiného než zákonník Mojžíšův, a tvrditi, že »verba haec« znamenají zde celou dnešní knihu Josue, bylo by přijmouti názor protestantské hyperkritiky, že kniha Jos. tvořila spolu s pentateuchem svého času jeden celek, hexateuch.

Máme zde zajímavý případ, že inspirovaný autor Josue připojuje ke stávající již knize Mojžíšově svůj literární plod, aniž měl nějakých skrupulí, že snad v budoucnosti jeho práce bude neprávem přičítána Mojžíšovi. Žilť Josue v době, která se nesháněla příliš kriticky po tom, který člověk knihu napsal, v době, které stačilo věděti, že kniha celá jest původu božského, zvláště šlo-li o knihy, jež byly majetkem veřejným celého národa. Bůh byl vlastním autorem obou knih, rozdíl v lidských autořich nepadal na váhu.

Jest jisto, že Josuova zpráva o obnově smlouvy není na konci dnešního pentateuchu, kde bychom ji právem mohli hledati. Kam se tedy poděla? Ztratila se zcela? Stěží. Pravděpodobnější jest, že se zachovala někde v pentateuchu. Kde, jest těžko sice na jisto ustanoviti, přece však lze důvodně s Hummelauerem (Commentarius in librum Josue, Parisiis 1906 str. 515 nn.; srvn. též Comm. in Deuteron, str. 429) míti za to, že zlomky Josuovy práce jsou zachovány v Dt 26 16 — 27 26, že tedy tato perikopa nevyplynula z péra Mojžíšova, ačkoliv ji pozdější věky za mojžíšskou považovaly. Soudnému kritikovi naskýtá se tu ihned otázka: Proč by nebylo možno si mysliti, že v pozdějších dobách

  1. Hummelauer. Commentarius in l. Josue str. 208 mysli, ze zákonem Mojžíšovým, který Josue dal vydlabati do skály, bylo Dt 6 1 — 7 17. Hoberg (Moses u. Pentateuch str. 34. pozn.) se domnívá, že tu jde „nur um eine Inschrift, welche das Gesetz „wiederholte“, d. h. in wenigen Worten die Erinnerung an das Gesetz wachruft.