Stránka:Hejčl, Jan - Pentateuch.pdf/103

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

byly podobně buď do thory nebo ke thoře přidány dodatky od jiných inspirovaných autorů (hlavně proroků) — podobně jako učinil tuto Josue — jež byly později zařaděny do jádra pentateuchu? Mohla-li dle Jos. 24 25 býti přidána k zákonníku Mojžíšovu značná část, proč by nemohla později na vhodném místě inspirovaným autorem vložena býti perikopa menší, neb jeden kratší zákon, neb docela malá glossa?

Že se dostal takovýto přídavek do samého nitra pentateuchu, ač byl třeba původně přiložen na konec jeho, lze snadno vysvětliti, uvážíme-li, na jaký materiál byl asi pentateuch psán. Ať již máme za to, že Mojžíš psal pentateuch na tabulky kamenné neb hliněné[1] aneb na závity z koží, mohlo se velice snadno státi, že se tyto závity neb tabulky chované na straně archy pomíchaly a později při přepisu památky nemojžíšské mezi mojžíšské bona fide zařaděny byly. (Bylo by zajisté skoro naivní představovati si, že Mojžíš hned jak začal psáti vzal si veliký závit několik loket dlouhý, tak aby vystačil s celou látkou, o jejíž rozsahu na počátku svého díla sotva mohl míti tušení, poněvadž nevěděl, co všecko se bude na poušti během 40 let díti. Na velký závit byl teprv později celý pentateuch opisován, když kniha byla hotova a vědělo se, jakých rozměrů musí závit býti, má-li se celá kniha naň vejíti. Mysliti, že Mojžíš, když byl popsal jeden závit, druhý k němu pečlivě přilepil nebo přišil, jest sice možno, ale přece na tehdejší dobu jednoduchosti a prostoty méně pravděpodobné.)

Mimochodem budiž na tomto místě poznamenáno, že sice Jos. 24 26 se praví, že Josue psal (וַיִּכְתֹּב‎), že však není třeba vykládati si věc tak, že tento válečník sám vlastnoručně psal,

  1. Tomu nasvědčuje zpráva bible, te dekalog byl napsán na desky kamenné, tedy podobně, jako se psalo v Babylonii. Hak nález Tell-el Amarnský dokazuje, že v době Mojžíšovi blízké byl zvyk psáti na tabulkách rozšířen ve starém Orientě tak, že i vasalové palestinští svým pánům do Egypta psali na tabulkách. Tabulky tyto obsahují glossy v jazyku kananejském, doklad to, že byl i tento jazyk psán klínopisy; uvážíme-li, že kananejština jest hebrejštině podobna jako vejce vejci, můžeme odtud uzavírati, že pravděpodobně i Mojžíš psal písmem klínovým. Stanoviti, že psal písmem egyptským jest na pováženou, poněvadž neznáme žádného dokladu, že by se byla za jeho věku psala hebrejština písmem egyptským. Mysliti, že psal písmem starofénickým, jest též nesnadno, poněvadž nelze dokázati, že toto písmo, jež jest dokonale alfabetické — bylo za doby Mojžíšovy známo.