Přeskočit na obsah

Stránka:Havlíček Borovský, Karel - Epigramy (1911).pdf/185

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

13.) Za to, že jsem přišel na tu myšlenku k epigramu: zuk! zuk — nevzal bych jistě ani 100 rublů. Jako dítě se ním těším. (Z dopisu Havlíčkova.)

14.) Přelož: “Právo královské. Professor práva při zkoušení praví. Student odpovídá.” K epigramu Havlíček podotýká: “…Snad Jste zapomněl, že tolar vlastně je každý falešný, poněvadž žádný nestojí opravdu 5 zl., všude je krom stříbra ještě měď.”

15.) Přelož: “Nechť dbají konsulové, by republika nevzala pohromy.” Heslo z čínských dějin.

16.) Přelož: “Za spásu lva.”

17.) Národní museum nejdříve bylo ve Šternberském paláci na Hradčanech. Rotundovitý výstupek paláce, z Jeleního příkopu viditelný, zavdal příčinu k Havlíčkovu epigramu.

18.) Lapis — kámen.

19.) “Kdyby se chtěly někdy vdát — kdyby potřebovaly křtící list — poněvadž ženské obyčejně jen ku vdavkám berou křtící list. N. B. Křtící list musí brát každý odtud, kde se narodil, kdy tím chceme pianissime říci, že se všechny spisy narodily v Němcích: imitationes etc.” Poznámka Havlíčkova.

20.) Zastavením českých her v divadle Stoegrově jednalo se o zřízení samostatného českého divadla s akciovým kapitálem. K tomu Havlíček sám v dopise podotýká: “Povídá se, že budou stavět české divadlo na akcie. Kdo ale koupí akcii, musí k svému užitku dbát, aby se mu akcie vyplácela. Proto musí buď psát, buď akteřit neb aspoň chodit do divadla, jinak