Přeskočit na obsah

Stránka:Devět bran.djvu/219

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

sídové pojídali maso hus násilně cpaných šiškami či kukuřicí. Ale to už snad je opravdu jen lichá pomluva. Byli by mi to pěkní chasídové!

Abychom se trochu vyznali v té kotské tlačenici, je třeba, abychom si narychlo zopakovali genealogii kotských světců. Víme už, že náš svatý rebe reb Šmelke z Mikulova měl žáka jménem reb Mojše Jíde Lejb ze Sasova. Nuže, žákem svatého reb Mojše Lejba sasovského byl Svatý Žid. Svatý Žid — jenž také ovšem dojížděl k svatému Jasnovidci lublínskému a k svatému Kazateli kožnickému — měl opět žáka jménem reb Binem. Reb Simche Binem z Pšischy. Jeho žákem byl pak reb Mendele z Tomašova, pozdější rabi v Kotsku. Žákem reb Mendeleovým byl konečně reb Íče Majr, též moudrý Rim nazývaný, slavný rabi z Gery. To nám zatím stačí.

O svatém rebe reb Šmelkeovi jsem vám už vyprávěl onehdy. Teď vám tedy povím také něco o tom jeho žákovi, svatém reb Mojše Jíde Lejbovi ze Sasova, aby nás chránilo Světlo jeho zásluh. Víte, je to ten, co tenkrát plul se svatým rebe reb Šmelkem přes Dunaj v díži. Mojše Lejb býval veselý hoch. A veselý hoch má rád veselé kamarády. Když se nemusil učit, hrál si s nimi a skotačil. Tatík to nerad viděl, ale nic neříkal. Povážlivější však už bylo, když se Mojše Lejbíček jednoho dne vyjádřil, že prý se mu nová cesta k Pánu Bohu, jak ji chasídové po všech krajích Polska tehdy hlásali, docela zamlouvá. A což teprv, když se jednoho dne synek z čista jasna sebral a odešel z domova. Ale ne snad na nějakou vysokou talmudskou školu, na nějakou tu »ješíve« do Vilny nebo do Lvova, což by byl otec konec konců docela rád viděl, nýbrž — a to právě bylo to strašné — — do Mikulova. Ano, do Mikulova, k svatému rebe reb Šmelkeovi. Tatík doma láteřil jen což. Nejdříve si usmyslil, že se k synovi už nikdy ani znát nebude. Taková ostuda! Syn řádného talmudisty sprostým