na teplou mísu, posyp je hustě strouhanou žemličkou, do zlatova smaženou, a dej je na tabuli; okolo mísy urovnej věneček z citrónových čtvrtek. Kdo však žáby rád, tedy je i bez citronu takto připravené s chutí zažiješ. —
Zelené fazole se smaženými žábami. Pokrájejí se na dlouho zelené lusky (dlešky) fazolové, osolejí se, a do měkka ve vodě uvaří. Usmaží se krájená cibulka, a zapraží se troškou mouky; ocezené fazole se do jíšky zamíchají, naleje se na ně kyselé smetany a krapet vinného octa, a hodně se dají vydusiti, aby zahoustly. Že se berou jen zadečky žabí, stáhne se prv kůže, odřezají se pazourky, a jedna nožička do druhé prostrčí; pak se na šatě osuší, v mouce, ve vejcích omáčí, v housce ustrouhané obalí a v másle vysmaží; když jsou fazole již na míse uchystány, urovnají se na ně.
Paštika s žábami. Vezmou se žabí ztažené zadečky, odřezají se jim pazourky, a rozkrájejí se na dvé, aby každé stehýnko zvlášť bylo; spodní kůstka se u každého také odřízne, aby tolik hnátků nebylo; dají se do horké vody, aby se stáhly; zadělají se jako kuřata, přidá se k nim jedna cibule, kousek citrónové kůry, trošku bílého vína a drobet se zvářejí. Uchystají se na žloutky a trošku žampionů. Pak se udělá a upeče paštika z máslového těsta, a když se má na stůl dáti, otevře se, žloutky se zadělají a zavářejí s tou žabí jíchou, žáby se urovnají do té paštiky, a tou žloutkovou jíchou, do které se i žampiony rozdělají, se poleji.
Žabí karbanátky. Vezmi velké pěkné žáby, pazourky uřež, kůstky jim vyndej, naklepej je jako karbanátle, posol je, nech as čtvrt hodiny ležeti, osuš šatem, namoč je do omastku, posyp drobnou žemličkou, rozpal na rendlíce omastek, vlož tam karbanátky, vypeč hodně po obou stranách, vyklop je na mísu s máslem, s citronovou šťávou a zelenou petruželí.
Opatrovnice bylinných potrav přes zimu.
Pod názvem Opatrovnice vaření, obilních a ovocných jídel na zimu, vydal Dětřich (Dieterich) r. 1817 v Praze návod, jak vedle jiného, opatřovati se mohou potraviny