Přeskočit na obsah

Stránka:Ceska kuchyne-zibrt cenek.pdf/38

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

starý jest, a pak bývá dobře, při prvním vylužení jiný, avšak čerstvý louh na něho naliti.

Nejlépe bez vyluhování z mechu hořkost vypraviti, čtyřikráte, vždy po 24 hodinách, mech ve studené vodě močiti, pak sliti vodu a vyndaný mech rukama náležitě vymačkati. První slitá voda bude hnědočerná a hořká, druhá po 24 hodinách slitá bude světlejší a méně hořká, při čtvrtém slévání nemá již žádné barvy ani hořkosti. Kdo tedy louhu nedůvěřuje, může mechu i tím hoř­kost odejmouti, když ho tolikráte 24 hodin ve studené vodě státi nechá, až slitá voda bez barvy a chuti jest.

Tím neb oním způsobem sprostí se mech hořkosti, a tak vymytý mech islandský může se jako zelený pokrm, na příklad špenát, řepa, zelí s trochem vody, při pilném míchání, aby se nepřipálil, vařiti, při čemž nabotná, tak že se z něho stane hustá kaše, kterážto solí, kmínem, cibulí, neb i zázvorem neb pepřem okořeněna jsouc, velmi výborně chutná, přede vším pak jest záživná a zdravá.

Nechceme-li míti z mechu kaši, nýbrž toliko polívku, musíme na pintu mechu, půldruhé pinty vody vzíti a po­ znenáhlu vařiti, až se třetí díl vody vykouřil, pak se tekutost skrz sítko procedí, osolí, výše jmenovanými věcmi okoření a jí s nakrájeným chlebem, pečenými neb vařenými bramoory, s krupicí aneb knedlemi z mouky. Že ta polívka velmi syti, můžeme se odtud přesvědčiti, když byla vychladlá, že huspenina (rosol) z ní bývá tuhá, hustá, jako tuk z masa a kostí vyvařený. Mech po vylité polívce v sítku nebo v plátně po­zůstalý, nesmí se vyhoditi; obsahuje ještě mnoho živných částek, a může se s octem jako salát neb jako vařivo požívati.

Vyluhovaného mechu nemusí se hned upotřebiti, když ho ve stínu, na teplém suchém vzduchu, nebo pod pří­střeším, co možná, usušíme, pak na kamnech, neb i ve vychladlé peci, docela seschnouti necháme; pak ho mů­žeme v pytlech, sudech anebo v truhlách na suchém místě po delší čas uložený míti, ano i zasílati, a kdy­koli polívku neb jiné jídlo z něho vařiti obmýšlíme, vezmeme ze zásoby, co potřebujeme. Toliko musíme