žloutky do chmele, přidá se hodně květu, vyklopí se na mísu, a maso se srovná mezi něj. Nemáš-li maso, pochutnáš si jako na salátu s octem.
Jilmové listí mladistvé požívalo se jako chutný, výživný salát, rovněž jako mladistvého májového listí dřišťálového (dráč, Berberis), nebo tymiánu („vlaské mateřídoušky") k témuž se užívalo.
Řeřicha potoční tak dlouho jest dobré chuti, dokudž listí ještě neztvrdne a od žabích vajec není znečistěná, což obojí se stává, jakmile několik teplých dní a nocí přichází. Řeřicha zahradní chutná tím líp, čím mladší jest, a dodává salátu hlávkovému výbornou chuť. Může i bez salátu hlávkového se jísti jako zdravé krmě a pochoutka, užitečná trávení žaludečnímu. —— Huspenina řeřichová. Připrav čtyři loty želatýnu (klihoviny). Otři kůru ze čtyř citronů a jednoho pomeranče a tři čtvrti libry cukru, dej do dvou žejdlíků vína a svař to. Vezmi to od ohně, přidej k tomu přecezenou šťávu z citronů a pomeranče a tu klihovinu. Roztluč v moždíři pěknou řeřichu, dej ji do čistého plátna, přeceď šťávu, přimíchej ji k uvařenému vínu a proceď skrze servit, jejž přivážeš ke čtyřem nohám obrácené židličky. Vlej to, vychladlé, do formy, ve studené vodě omočené, a nech to v ledě stuhnouti. Vyklop a ozdob pěkně huspeninu řeřichovým kvítím a lístečky zelenými.
Šťovíková polévka. Přeber dobře štovík, vyper a rozkrájej ho na drobno. Vař v polévce hrachové nebo jiné zapražené, okořeň drobet. Před chystáním na stůl zamíchej polévku vaječným žloutkem, dobře ji vesměs kverlej a zvař ji ještě jednou a vylej na topinky sušené. Měl-li by však šťovík již trochu velký býti, musí se prvé, nežli se pokrájí na drobno, spařiti.
Šťovíková omáčka. Vezme se tolik šťovíku, co by potřebí bylo na omáčku. Dobře přebraný a vypraný vloží se na rendlík, nechá se na tichém ohni dusiti. Potom se zcedí a prostředně useká, pak se udělá tenoučká bílá jíška a zmíchá se s tím, a přileje se na to něco polévky hovězí nebo hrachové, dobře se promíchá,