Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/95

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
93


Neprováděl svých výpočtů až do nejmenších podrobností, jako někteří učenci, kteří počítajíce na minuty, sekundy, terce, mýlili se v hodinách i celých dnech. Koprník rád v té příčině opakoval bajku Esopovu o onom pastýři, který honě se za ptáky nejen že jich nemohl dostihnouti, ale ztratil krávu, která jej živila. „Podaří-li se mi, říkával, podati pozorování asi na 10 minut oblouku, budu z toho míti takovou radost jako Pythagoras, když našel čtverec přepony.“ Bez této licence, praví Kepler, neměli bychom skladby Ptolemaiovy ani knihy (Koprníkovy) „De revolutionibus“.

Ta jednoduchost výkladu jest prvním a největším důkazem pohybu země kolem slunce. Lidé cítí pudem, že příroda jest jednoduchá; zastávky a ustoupání planet poskytovaly podivných zjevů; zásada, která je uváděla v pochod jednoduchý a přirozený, mohla jediná býti pravdou.

Objevy novověké přidaly nesčíslných důkazů tomuto důvodu pravděpodobnosti. Zploštění koule zemské, zkracování kyvadla, rychlost světla, úkaz aberrace (odchylky) hvězd jsou tolikerýmiž účinky obojího pohybu země. Theorie přitažlivosti dovršila důkazy o nutnosti ročního pohybu.

Jakmile tato síla jest příčinou pohybu ve světě, slunce, jehož hmota jest značně větší všech oběžnic dohromady, musí zůstávati je-