Přeskočit na obsah

Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/73

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

71


Uplatili potulné herce a komedianty, aby jej parodovali a uváděli v posměch. Bylo snadno baviti obecenstvo přepínáním a přibájením k nové myšlence, jež se příčila zdání a představám přijatým. Lidu hojně se scházelo, aby se smál a tleskal. Šaškové měli dobré příjmy a opakovali to divadlo po městech blížíce se i sídlu hvězdářovu.

Rozhořčení jeho přátelé nabádali jej, aby překazil tato představení, tím spíše, an lid se k nim hrnul valem a tleskal této nedůstojné parodii. „Nechte je, odpovídal Koprník, nikdy nebudu se ucházeti o pochvalu davu, neboť co vím já, to lid neschvaluje, a co schvaluje, není vždy nejlepší.“ Odvolával se toliko od soudců nepříslušných k soudcům schopným porozuměti mu.

Věhlasný astronom pozoroval a badal dále nestaraje se o posměšky nevědomců ani o úvahy učenců. Když v chladných a mlhavých končinách polských jasná a hvězdná noc zrakům jeho se naskytovala, zapomínal rychle v patření na nebesa malicherností pozemských a před Bohem jediným, jehož dílo studoval, cítil, jak v duši se mu ustaluje prostá velkolepá theorie, která měla učiniti jméno jeho nesmrtelným po věky. Mezi tím, co sprostí komedianti jej přiváděli v posměch, soudcové povolanější pozdravovali slávu jeho hlubokého důmyslu. Mathematikové měli povědomost o jeho badání i základní myšlence jeho nové