Přeskočit na obsah

Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/46

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

44


pěstovati zvyk šťastných myšlenek právě tak, jako bychom mohli pěstovati zvyk jiný. I je snad ještě lépe vyvíjeti v sobě šťastnou letoru, přímou povahu, roztomilou náladu duševní, nežli zdokonalovati se v jakékoli vědě a v jakémkoli umění zábavném.

Mravy a zvyky dodávající životu barvy jsou daleko jiné důležitosti než zákony, které jsou jedním z jeho veřejných projevů. Zákon vskutku se nás dotýká na některých místech, ale mravy a obyčeje dotýkají se nás všude pronikajíce společenské ústředí jako obklopující nás vzduch, jejž dýcháme. Dobré způsoby, jak jim říkáme, nejsou nic více a nic méně než příjemnost v chování. Jsouť výrazem zdvořilosti a laskavosti, a laskavost jest převážným živlem ve všech stycích společenských, kde lidé mohou navzájem najíti potěšení a prospěch. Jak řekl Samuel Smiles (ve Svépomoci), zdvořilost nestojí nic, a všecko se za ni koupí.

Kdybychom jen chtěli nechati jednati přírodu dle její přirozené dobroty, prosté veškeré strojenosti a lstivosti, poklady dobré mysli a štěstí, jimiž by zahrnula společnost lidskou, nedaly by se spočítati.

Ale lidé, místo aby žili šťastně a spokojeně, zařídili se společensky tak, aby byli neustále trápeni. Lidstvo se klaní modlám a zlatému teleti, místo aby ctilo pravdu. Ctižádostiví politikové, velicí mluvkové, zmásti se nedadoucí