Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/177

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
175


applikaci na zjevy nebeské, v důsledcích odtud vyvozených, v tom sečlánkování úsudků a fakt, z něhož měla vzejíti řada pravd před ním neznámých, slovem v ustrojení a vyložení jeho soustavy místa ze starých spisovatelů nemohla mu býti nijak na skutečný užitek. Tak vše zajišťuje Koprníkovi slávu a jméno prvního pravého tlumočníka pohybů nebeských a prvního zakladatele novověkého hvězdářství.

Ostatně, jak jsme již viděli, nebojí se poznamenati, že mathematikové a filosofové nemohli dáti nijakého ladného tvaru ústrojí všehomíra, a že všem jeho částem nedostávalo se celkovitosti a souměrnosti.

„Lze, praví, přirovnati jejich dílo tomu, kdo by byl sebral z různých míst ruce, hlavu, nohy a jiné části těla k sobě na vzájem nijak se nehodící a složil z nich celek, který by byl spíše ohyzdnou nestvůrou nežli tvorem lidským.“ V takovýchto rysech jevila se Koprníkovi budova staré astronomie. „Takéť, praví dále, ve výkladu hvězdného pohybu brzo libovolně pomíjeli nezbytných základů, brzo vynalézali libovolných pravidel, která nijak se nevztahovala k celkovému ústrojí světa, což by se jim nebylo přihodilo, kdyby byli opírali svá badání o pevný a bezpečný základ. Kdyby domněnky jejich nebyly spočívaly na mylných faktech, všecky důsledky, které z nich vyvozují, nesly by pečeť pravdy. Zkoumajíc tuto