Přeskočit na obsah

Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/169

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
167


mohla vyrvati budovy ze základů zmenšuje toliko váhu těles ležících na rovníku, kde jest nejsilnější, as o 3 gramy na kilogram. Odstředivost vyvinutá otáčením země jest jen přitažlivosti. Ale kdyby se země otáčela 17krát rychleji, ježto síla odstředivá roste poměrem ke čtverci rychlosti a ježto 17 krát 17 je 289, síla tato rovnala by se právě tíži, předměty by netížily, odpůrci soustavy Koprníkovy by měli pravdu. Svými výpočty hledícími k zákonu o otáčivém pohybu těles nebeských shledal jsem, že tato rychlost otáčení, která byla právě přirovnána ku poloviční rychlosti malé ručičky hodinkové a která je tak slabá na povrchu zemské koule, dosáhla by rychlosti dosti veliké, aby odpuzovala předměty, teprve při půlsedmeronásobném poloměru rovníka, to jest 10.000 mil nad povrchem. Teprve v této výši ovzduší by nutně přestalo lnouti k zemi, kdyby ovšem mohlo se rozpínati až tam.

V této vzdálenosti, kde přitažlivost a odstředivost zemská se vyrovnávají, družice nějaká rovněž by kroužila v období rovném otáčení koule zemské.

Koprník skládal na přírodu starost, aby se vysvětlila sama. Zatím odpovídal k této námitce řečnickým důvodem dosti modním za jeho doby, řka, že pohyb umělý a násilný přivodil by bez pochyby účinky, jichž se obáváno, že však pohyb přirozený a mírný