Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/101

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
99


byly nutné; nejpřirozenější zdánlivě soustava musila předcházeti před nejpravdivější, věky musily uplynouti na to budování a bourání.

Myšlenky Koprníkovy se rozšířily po jeho smrti; ale nebyly obecně přijaty; mysli dlouho odporovaly této novotě. Nejhorlivější z jeho žáků byl Rhaeticus, professor mathematiky ve Vittemberce, který na pověst o tomto velikém muži opustil svou stolici, šel do Polska a poučoval se u něho. On právě mu pomáhal v sestavení jeho tabulek.

Rhaetikovi se připisuje užívání sečných (sekant) v počítání hvězdářském; užívání tečných (tangent) bylo již zavedeno Regiomontanem. Rhaeticus, narozený r. 1514, zemřel r. 1576.

Ježto Koprník stanovil, že všechny oběžnice se pohybují v kruzích podle předsudku starého věku, zbývalo vysvětliti jejich nestejnosti. Užil na to týchž hypothés jako Ptolemaios, ukázal, že nestejnost slunce může se představiti výstředím nebo nadkružím. Nevybavujemeť se jediným skokem ze staletých bludů.

Co se týče měsíce, Koprník přijal první nadkruží, jež zřídil Ptolemaios, dávaje mu kroužiti v době oběhu měsíce podél zvěrokruhu; ale smyslil si ještě druhé, které nesouc tuto hvězdu, otáčelo se v obvodu prvního. Tento trojí pohyb: středu prvního nadkruží po kruhu deferenčním, středu druhého nadkruží po obvodě prvního a planety v obvodě druhého, dál se v kruzích a to vždy stejnoměrných hle-