Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/210

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

208


kladeny pouze na 21 milionů mil, což je sotva vzdálenost oběžnice Marsa, kdežto nejbližší nám hvězda jest pětsettisíckrát dále vznášejíc se na deset tisíc milionů mil odsud.

Soustavy Koprníkovy oceněné ale potírané Tycho Brahem všimnul si také hvězdář Moestlin z Wirtemberska, narozený okolo r. 1529, zemřelý r. 1590, jehož největší slávou jest, že byl učitelem Keplerovým. Michal Moestlin byl profesorem mathematiky v Tubinkách. Sdílel se o bludy starých a vydal docela stručný přehled astronomie, v němž udržuje nehybnost země. Ale na sklonku života zkoumav výklad Koprníkův stal se nejvřelejším a nejvytrvalejším jeho zastancem. Hlásal to hrdě ve svých přednáškách, rozmluvách, dopisech. Nejvroucnější jeho touhou bylo nalézti žáka, který by byl mohl pokračovati v díle Koprníkově. Měl štěstí získati nové theorii oba nejvýtečnější muže své doby, Keplera a Galileie.

Kepler omrzelý překážkami a odpory, s nimiž se potkával při každém kroku ve studování staré soustavy hvězdářské, chopil se horlivě výkladu, který jej překvapoval svou jednoduchostí, vyhovoval jeho citům a otvíral širé pole novému pátrání. Galilei, unesený vřelostí, s jakou Moestlin se zastával hypothés Koprníkových, zkoumal jeho učení a přijal theorii, která se stala příčinou jeho neštěstí i jeho slávy.