Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/209

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována
207


ústav čistě hvězdářský a osadu hvězdářů. Skutečně vystavěl tam město a zámeckou observatoř Uraniburg (město Uranie). Pozorování jeho a jeho třiceti spolupracovníků byla základem, na němž Kepler zbudoval zákony řídící soustavu světovou.

Na neštěstí pro svou památku Tycho Brahe dal se strhnouti rozpaky náboženskými, aby připustil soustavu Koprníkovu opravenou. Předpokládal jako Koprník, že oběžnice krouží kolem slunce, ale podržel nehybnost země a dal slunci s celou jeho soustavou otáčeti se kolem ní. Taková kombinace byla mechanicky nemožna.

Jest viděti z hvězdářských prací Tycho Braheových, že shledal slunce 140krát větším nežli zemi. Podle něho průměr měsíce měl se ku průměru země jako dvě k sedmi, to jest, že měsíc byl 42krát menší než naše zemská koule. V této druhé polovině XVI. století myslilo se též, že Merkur jest 19krát menší nežli země, Venuše šestkrát menší, Mars 13krát menší, Jupiter 14krát větší a Saturnus 22krát větší (Tycho, Progymnasmata I., str. 294). Jest vidno, že byli ještě velmi daleci skutečnosti. Tycho také vypočítal vzdálenost sféry stálic. Dle něho vzdálenost Saturnova byla by bývala 12300 poloměrů země, a sféra stálic o něco dále: ve vzdálenosti 14000 těchto poloměrů. Jak daleko ještě byli od pomyslu pravých velikostí astronomických! Hvězdy byly