Stránka:České státní právo.djvu/15

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla zkontrolována

mohly obstarávati. Snaha po takovémto vydobytí široké samosprávy nazývá se federalismus. Protivou jeho pak jest centralismus, to jest snaha utvořiti z celé říše jediné těleso, s jediným zastupitelstvem lidu a tím země samostatné snížiti na provincie.

Vytýká se nám však také někdy, že nechceme se spokojiti jen s národnostním územím zahrnujícím českou část Čech, Moravy a Slezska a že nechceme připustiti podobné samosprávné území národnostní Němcům.

Co na to odpovíme?

Po prvé nemohli by Němci ani v Čechách a rozhodně ne na Moravě a Slezsku utvořiti území ryze německé, poněvadž všude prostupováno jest toto území českým lidem. Po druhé nemohli bychom něco takového připustiti z důvodů bezpečnosti a neodcizitelnosti naší země a klidného vývoje našeho národa, poněvadž území české nemá přirozených hranic tvořených horami nebo řekami proti cizině. Důvod tento má i pro říši Rakousko-Uherskou význam dalekosáhlý.

Třetí konečně důvod jest rázu národohospodářského. Utvoření národnostního území německého mělo by za následek ztrátu krajů, ve kterých jsou přírodou samou skytané podmínky pro vývoj a zdar průmyslu (ku př. laciná vodní síla pro vývoj průmyslu tkaninového, dostatek a blízkost křemene