Stránka:České státní právo.djvu/14

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována

na stanovisku personální čili osobni unie potud, pokud nám nebudou dány zákonné záruky, že volně se bude moci vyvíjeti náš stát, kdyby vzdal se některých práv svých ve prospěch velmocenského postavení a tužší organisace říše.

Rozumíme tím provedení rovnoprávnosti jazykové jak ve vnitřní tak zevnější službě úřední, rozumíme tím však také poskytnutí záruk zákonných pro vývoj všech tří národů (Čechů, Poláků ve Slezsku a Němců) jak tam, kde jsou ve většině tak i tam, kde jsou jen menšiny jejich, poněvadž chceme, aby zároveň s obnovením státního práva byla rozřešena otázka sporu německočeského smírem uzavřeným na základě úplné rovnoprávnosti.

Stojíce tedy na stanovisku státního práva nepřejeme si obnovení přežilých a nevhodných forem stavovského státu, nýbrž chceme jen na základech tohoto práva státního vytvořiti požadavkům naší doby vyhovující stát se svobodomyslnou ústavou.

Tato snaha naše odpovídá právě době nynější! Otázka národnostní u nás v Rakousku způsobila, že všechny národnosti vyjma německou snažily a snaží se o utvoření zvláštních samosprávných celků, ve kterých by svoje zájmy životní co nejlépe