Státní president dr. Hácha odmítá rozhodně anglické porušení práva

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Státní president dr. Hácha odmítá rozhodně anglické porušení práva
Autor: Emil Hácha
Zdroj: Lidové noviny, roč. 49, č. 309. str. 2
Moravská zemská knihovna v Brně
Vydáno: 20. 06. 1941
Licence: PD old 70

ČTK - Praha 19. června

Státní president dr. Emil Hácha učinil České tiskové kanceláři toto sdělení:

»Z hlasů tisku, jakož i z některých projevů, které mne docházejí, zjišťuji, že nedávná novinová zpráva o zavedení vojenské povinnosti pro cizince, žijící v Anglii, mezi nimi také pro Čechy, vyvolala značné znepokojení. Tato zpráva dává mně podnět, abych opětovně konstatoval, že protektorátní příslušníci jsou ve svém domově z vojenské služby pro Říši vyňati podle zásadního stanoviska Vůdce a říšského kancléře, které vedoucí říšské kruhy striktně zachovávají. Naproti tomu vystavováni jsou protektorátní příslušnici za hranicemi nejen přímým válečným útrapám, jichž jsou doma ušetřeni, nýbrž kromě toho nuceni jsou do nejtěžšího konfliktu s Říší, pod jejíž svrchovanost český národ náleží. Opatření, jimž jsou protektorátní příslušníci za hranicemi nuceni k vojenské službě, jest považovati za citelné porušení práva a zaslouží rozhodného odmítnutí.«

Nacistické okupace českých zemí v letech 1939–45 si vyžádala přes tři sta tisíc obětí. Pocity bezmoci vůči bezprecedentnímu násilí i tvrdá cenzura našly pochopitelně svůj obraz také v publikovaných textech a projevech. Řada novinářů, politiků a jiných veřejných představitelů té doby — z donucení, strachu, naivity, snahy o volbu menšího zla či z kariérismu — zveřejňovala texty a pronášela projevy, v nichž v souladu či v rozporu se svými názory omlouvala či dokonce vychvalovala válečné zločiny a jejich pachatele a prezentovala jimi nastolený režim jako záruku pro nerušený rozvoj českého národa. Články s opačným vyzněním vycházet nesměly. A ani opatrnost či podlézavost někdy neuchránily pisatele od perzekuce.

Jediným smyslem zveřejnění tohoto a dalších podobných textů ve Wikizdrojích je, přiblížit současnému čtenáři, jaké argumenty používala nacistická propaganda vůči poraženému národu a jak se s nimi vyrovnávali oficiální tvůrci veřejného mínění. Wikizdroje obsahují desítky tisíc uměleckých, politických, náboženských, publicistických a jiných textů a uveřejnění žádného z nich — včetně tohoto — neznamená jakoukoli podporu názorů v něm uvedených. Rovněž upozorňujeme, že někteří autoři byli za svou slovní podporu nacistům po válce potrestáni podle Benešových dekretů a že podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je v současnosti trestným činem.