Státní president děkuje dárcům

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Státní president děkuje dárcům
Podtitulek: Sbírka na Německý Červený kříž vynesla u českého obyvatelstva 43.5 milionu K
Autor: Emil Hácha
Zdroj: Lidové noviny, roč. 49, č. 420. str. 1
Moravská zemská knihovna v Brně
Vydáno: 19. 08. 1941
Licence: PD old 70

ČTK — Praha 18. srpna

Pan státní president dr. Emil Hácha vydal k výsledku sbírky na Německý Červený kříž tento děkovný projev:

Českým spoluobčanům!

Považuji za povinnost poděkovati všem dárcům i organisátorům za výsledek letošní české sbírky na Německý Červený kříž, který o tolik převyšuje i loňskou vysokou číslici. Vyzdvihuji při tom zejména okolnost, že počet drobných dárců byl letos ještě větší, než roku loňského. Spatřuji v tom nejen opětovný důkaz dobrého českého srdce, nýbrž i výmluvný projev toho, že český národ setrvává na půdě reálného chápání své situace a nedá se ani nepřímo strhnouti s cesty práce, klidu a vytrvalosti.

Dr. E. Hácha v. r.

Nacistické okupace českých zemí v letech 1939–45 si vyžádala přes tři sta tisíc obětí. Pocity bezmoci vůči bezprecedentnímu násilí i tvrdá cenzura našly pochopitelně svůj obraz také v publikovaných textech a projevech. Řada novinářů, politiků a jiných veřejných představitelů té doby — z donucení, strachu, naivity, snahy o volbu menšího zla či z kariérismu — zveřejňovala texty a pronášela projevy, v nichž v souladu či v rozporu se svými názory omlouvala či dokonce vychvalovala válečné zločiny a jejich pachatele a prezentovala jimi nastolený režim jako záruku pro nerušený rozvoj českého národa. Články s opačným vyzněním vycházet nesměly. A ani opatrnost či podlézavost někdy neuchránily pisatele od perzekuce.

Jediným smyslem zveřejnění tohoto a dalších podobných textů ve Wikizdrojích je, přiblížit současnému čtenáři, jaké argumenty používala nacistická propaganda vůči poraženému národu a jak se s nimi vyrovnávali oficiální tvůrci veřejného mínění. Wikizdroje obsahují desítky tisíc uměleckých, politických, náboženských, publicistických a jiných textů a uveřejnění žádného z nich — včetně tohoto — neznamená jakoukoli podporu názorů v něm uvedených. Rovněž upozorňujeme, že někteří autoři byli za svou slovní podporu nacistům po válce potrestáni podle Benešových dekretů a že podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je v současnosti trestným činem.