Soustrastný telegram státního presidenta dr. Háchy vdově zavražděného šéfredaktora Lažnovského

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Soustrastný telegram státního presidenta dr. Háchy vdově zavražděného šéfredaktora Lažnovského
Autor: Emil Hácha
Zdroj: Lidové noviny, roč. 49, č. 522*, str. 1
Moravská zemská knihovna v Brně
Vydáno: 13. 10. 1941
Licence: PD old 70
Související články ve Wikipedii:
Karel Lažnovský

ČTK - Praha 12. října

Pan státní president zaslal ze svého sídla v Lánech vdově po šéfredaktoru Karlu Lažnovském tento soustrastný telegram:

Nesmírně rozhořčen zprávou o zákeřném zločinu neodpovědných živlů, jemuž padl za oběť váš choť, vyslovuji Vám svoji hlubokou soustrast. Šéfredaktor Lažnovský zůstane jako významný hlasatel nového řádu Evropy v českém tisku ve vděčné paměti všech, kdož upřímně smýšlejí s českým národem.

Státní president dr. Emil Hácha.

Rozkas pro Obyvatele.gif

Nacistické okupace českých zemí v letech 1939–45 si vyžádala přes tři sta tisíc obětí. Pocity bezmoci vůči bezprecedentnímu násilí i tvrdá cenzura našly pochopitelně svůj obraz také v publikovaných textech a projevech. Řada novinářů, politiků a jiných veřejných představitelů té doby — z donucení, strachu, naivity, snahy o volbu menšího zla či z kariérismu — zveřejňovala texty a pronášela projevy, v nichž v souladu či v rozporu se svými názory omlouvala či dokonce vychvalovala válečné zločiny a jejich pachatele a prezentovala jimi nastolený režim jako záruku pro nerušený rozvoj českého národa. Články s opačným vyzněním vycházet nesměly. A ani opatrnost či podlézavost někdy neuchránily pisatele od perzekuce.

Jediným smyslem zveřejnění tohoto a dalších podobných textů ve Wikizdrojích je, přiblížit současnému čtenáři, jaké argumenty používala nacistická propaganda vůči poraženému národu a jak se s nimi vyrovnávali oficiální tvůrci veřejného mínění. Wikizdroje obsahují desítky tisíc uměleckých, politických, náboženských, publicistických a jiných textů a uveřejnění žádného z nich — včetně tohoto — neznamená jakoukoli podporu názorů v něm uvedených. Rovněž upozorňujeme, že někteří autoři byli za svou slovní podporu nacistům po válce potrestáni podle Benešových dekretů a že podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je v současnosti trestným činem.