Sokolské budování

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Sokolské budování
Podtitulek: Sokolsky do jubilejního roku
Autor: Stanislav Bukovský
Zdroj: Národní listy, roč. 78, č. 1. str. 1
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 01. 01. 1938
Licence: PD old 70

Pochod našeho národního vývoje je od Tyršových dob tak souladně spjat s rozmachem hodnot sokolských, že před válkou uskutečňovalo se v časovém rytmu všesokolských sletů též zrání malého národa ke státní samostatnosti a že ve vlastním státě staly se slety jedinečnými zkouškami naší všestranné dospělosti před zraky Evropy i světa.

Také desátý všesokolský slet chystá se ve znamení práce a činů, také jím směřujeme v životním vývoji dále a výš!

Desetitisíce zdravých a zdatných těl na cvičišti, statisíce čestných a pevných povah v nezištné práci, obětované dobrovolně a s nadšením vyššímu prospěchu národa i státu a miliony občanů ze všech vrstev našeho lidu spojeno jedinou ideou — chce sletem vyjádřiti, že československý stát se zdravě vyvíjí a že jest ve všech svých složkách nositelem vysoké kultury tělesné, duševní i mravní.

Vstupujíce do 20. roku svobody víme, že životní pokrok si žádá, aby každý z nás měl dobré zdraví, vzdělání a výkonnou sílu, chceme-li, aby náš stát byl odolný a zdatný, že musíme ukáznit vlastní své životy pro vyšší zájem celku, chceme-li mu dát skutečné právo na rozvoj a spolehlivou moc k tomu, aby řídil a ovládal osudy přítomných chvil i tvořivý vývoj do další budoucnosti.

Vždyť pouze takovými hodnotami může se vykázat celek, jakými jsou vybaveni jeho jednotliví příslušníci.

Výchovná práce sokolská dává národu už 75 let po statisících vyzrálých bohatýrů tělem i duchem a 20. rok už plní své poslání v československém státě.

Desátým všesokolským sletem jasně chceme ukázat, že dobře budujeme stát, poněvadž spolehlivě vychováváme zdravé, samostatné a svobodné občany, že tvoříme bezpečně, poněvadž dovedeme své uhájit proti každému násilí a že máme právo na dobrou budoucnost, poněvadž jsme zvyklí udržovat a vytvářet mravní i duchovní hodnoty, v nichž život národů je věčný.