Přeskočit na obsah

Slezské pohádky a pověsti/Jak vzniklo město Těšín

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Jak vzniklo město Těšín
Autor: František Sláma
Zdroj: SLÁMA, František: Slezské pohádky a pověsti. Opava: Slezská Kronika, 1893. s. 70–71.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Související: Založení Těšína – pověst v Bukovanského Slezských bájích a pověstech národních (1877)
Související články ve Wikipedii:
Těšín

Tam kde nyní město Těšín se rozkládá, bývaly před dávnými časy husté nepřehledné lesy. Do těchto lesů dali se na honbu zvěře tři synové polského knížete z rodu Piastova. Odloučili se v lesích od sebe, že zabloudivše nemohli se nalézti.

Dlouho usilovně hledali jeden druhého, troubili na své trubky lovecké, ale v tomto kraji hornatém a tmavými lesy pokrytém marné bylo hledání.

Unaveni na smrť, bez mála již zoufajíce, sešli se konečně všichni tři bratři náhodou u studánky, která poskytla jim želaného osvěžení. U studánky této otevřel se jim čarokrásný výhled do údolí, v němž klikatě se vine až do nedozírné dálky řeka Olza.

Zde u studánky těšili se šťastnému shledání a pojmenovali toto místo Těšín, polsky Cieszyn.

Nedaleko od studánky vybudovali pak lovecký zámeček, kol něhož později povstala osada, která přijala ono jméno Těšín. Na půdě lesům odňaté povstalo město dosti značné a hrad, na němž sídlívali knížata z rodu Piastova.

Nyní stojí u studánky památník, který v jazyku německém, latinském a polském vypravuje, že sešli se tam bratři Bolko, Lešek a Těšimír.

Podle jiné pověsti sešli se u této studánky památné bratři Čech, Lech a Rus.

Na výšině, kde stojí nyní arcivévodský zámek těšínský, bývala prý svatyně pohanská a byla zasvěcena slovanskému bohu Perunu. Na tomto prý místě stojí nyní kaple svatováclavská.