Přeskočit na obsah

Sepsání války peloponnesské/115.

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: 115.
Autor: Thúkydidés
Zdroj: THUKYDIDES. Sepsání války peloponneské. Parubice: F. & V. Hoblík, 1885
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Překlad: Jan Nepomuk František Desolda
Licence překlad: PD old 70

Atheňané pak navrátivše se z Euboie brzo na to učinili s Lakedaimoňany a spojenci jejich smír na 30 let, vrátivše jim Nisaii, a Pegy a Troizen i Achaii;[1] tyto peloponnesské kraje měli totiž Atheňané v držení svém.

Šestým rokem na to nastala válka mezi Samickými a Mileťany o Prienu;[2] Mileťané utrpěvše válkou, přišli k Atheňanům, stěžujíce si na Samické. Spolu s nimi souhlasili i někteří soukromníci samičtí, chtějíce obecnou správu změniti. Připluvše tedy k Samu Atheňané s 40 lodími, ustanovili správu demokratickou (lidovládu) a vzavše od Samických zastavence, 50 pacholíkův a tolikéž mužů, usadili je na Lemnu, a posádku v Samu zůstavivše vrátili se domů. Někteří pak Samičtí (muži totiž, kteří to snésti nemohouce, na pevninu se byli utekli) spolčili se k odboji s nejznamenitějšími velmoži svého města a s Pissuthnem, synem Hystaspa, tehdáž vladaře v Sardech, a sebravše vojska pomocného asi 700 mužů přepravili se za noci na Samos. Tu nejprve utkali stranu demokratickou, zmocnivše se většího počtu její členů, potom unesli tajně zastavence z Lemnu a pohnuli stranu svou k odpadnutí, posádku pak Atheňanův se všemi od nich ustanovenými vládci vydali Pissuthnovi a ihned se strojili k válečnému tažení na Milet. S nimi pak spolu odpadli i Byzantští.


  1. Severní kraj Peloponnesu na pomoří zálivu korinthského; nenáležel vlastně Atheňanům, nýbrž jen částečně poněkud s nimi držel, ale později k Lakedaimonu přestoupil. Ten smír na 30 let smluven jest r. 445. př. Kr.
  2. Námořní město v Ionsku Malo-Asijském proti ostrovu Samu; otčina filosofa Bianta.