Přeskočit na obsah

Sepsání války peloponnesské/108.

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: 108.
Autor: Thúkydidés
Zdroj: THUKYDIDES. Sepsání války peloponneské. Parubice: F. & V. Hoblík, 1885
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Překlad: Jan Nepomuk František Desolda
Licence překlad: PD old 70

V bitvě pak svedené u Tanagry[1] v Boiotsku svítězili Lakedaimoňané s svými spojenci a veliké pobití utrpěly obě strany. Lakedaimoňané potom přijdouce do Megarska a sporáževše tam stromoví, odtáhli domů přes pohoří geránské a okřídlí korinthské. Atheňané pak 62 dní po té bitvě vpadli válečné do Boiotska, vedeni jsouce Myronidem; a svítězivše nad Boioty u Oinofytů,[2] zmocnili se Boiotska a Fokicka, a strhli hradby u Tanagry a vzali zastavence z Lokrův Opuntských 100 mužů nejbohatších, i dostavěli své dlouhé hradby. Potom se též Aigiňané Atheňanům poddali pod těmi výminkami, aby i své hradby pobořili i lodí odevzdali i berni uloženou budoucně odváděli. Atheňané pak opluli Peloponnes vůkol, vůdcem byl jim Tolmides, syn Tolmaiův, při čemž loděnici Lakedaimoňanů sžehli a Chalkidy,[3] města Korinťanů, se zmocnili, a na zemi vystoupivše Sikyoňany v bitvě přemohli.


  1. Znamenité město v Boiotsku u řeky Asopu na chlumu ležíc; krajina vůkol velmi úrodná na víno a olivy. Rodiště básnířky Korinny, která tam i pohřbena byla. Bitva, o níž se tu zmiňuje, stala se r. 457. př. Kr.
  2. Krajina v Boiotsku, jakoby řekl „vinohrady nebo vinice“.
  3. Toho jména byla města v Thracku, v Euboji, v Sicílii, v Aitolii; toto poslední se tu míní, jsouc pomořní město na korinthském zálivu a na úpatí hory téhož jména; osada korinthská.