Prohlášení vlády ČSR k tragickému činu J. Palacha

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Prohlášení vlády ČSR k tragickému činu J. Palacha
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: Rudé právo, roč. 49. č. 15. s. 1 a 7
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Vydáno: 18. 01. 1969
Licence: PD CZ
Související články ve Wikipedii:
Jan Palach


Vláda České socialistické republiky přijala s hlubokým pohnutím zprávu o tragickém činu studenta filosofické fakulty University Karlovy v Praze J. Palacha, který si ve čtvrtek 16. ledna 1969 v odpoledních hodinách způsobil smrtelné popáleniny tím, že na sobě zapálil oděv politý hořlavinou. V dopise, který byl u něho nalezen, uvedl, že tímto činem chce vyslovit nesouhlas s rozšiřováním Zpráv a s cenzurou.

Vláda České socialistické republiky bolestně pociťuje tuto událost a smutný osud mladého člověka. Vláda přijímá tento čin o to tíživěji, že skutek J. Palacha skončil pro něho i jím nezamýšlenými a nepředvídanými následky, jak sdělil své ošetřující lékařce. Došlo k němu ve dnech, kdy se postupně začala uklidňovat rozbouřená hladina našeho politického života a kdy se úsilí vlády koncentruje na překonání obtížné politické, sociální a ekonomické situace.

Vláda vysoce hodnotí lásku mládeže k rodné zemi, je však přesvědčena, že existují zcela jiné a reálné cesty a prostředky, které povedou k lepšímu zítřku naší republiky. Budou však vyžadovat trpělivého a pozitivního úsilí, které vláda považuje za nejlepší projev opravdového vlasteneckého uvědomění a občanské statečnosti. S plným vědomím odpovědnosti vybízí mládež a zejména studenty k rozvaze, usilovnému studiu a aktivní účasti ve veřejném životě, pro niž je rozhodnuta vytvářet potřebné podmínky.

Vláda připravuje svůj program tak, aby vyjadřoval nejlepší tradice českého národa, odpovídal našim potřebám a možnostem a ukázal reálná východiska ze současné vnitropolitické situace. Je přesvědčena, že najde i u mladé generace pochopení a podporu ve svém úsilí o blaho a rozkvět republiky a naplnění její svrchovanosti.