Prohlášení stát. presidenta dr. Háchy

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Soustrastný telegram státního presidenta dr. Háchy vdově zavražděného šéfredaktora Lažnovského
Autor: Emil Hácha
Zdroj: Lidové noviny, roč. 49, č. 316. str. 1
Moravská zemská knihovna v Brně
Vydáno: 24. 06. 1941
Licence: PD old 70
Související články ve Wikipedii:
Operace Barbarossa
Súčtování s bolševismem je historickým mezníkem v úsilí o přebudování Evropy — Naše národní povinnost: klid, naprostá kázeň a zdvojená pracovní síla

ČTK - Praha 23. června

Státní president dr. Emil Hácha učinil jménem vlády Protektorátu Čechy a Morava toto prohlášení:

Vůdcovo rozhodnutí, súčtovat s bolševismem, je historickým mezníkem v úsilí o přebudování Evropy. Nás Čechy toto rozhodnutí našlo duševně připraveny — stejně jako vždy v osudových chvílích našich dějin — kdy na dlouhou dobu měli jsme se rozhodnouti o svém stanovisku. Jsme proti orientaci, která je cizí našemu historickému a kulturnímu vývoji a poslání. My, věrni svým dějinám, dnes jako včera, rozhodujeme se pro Evropu, pro sociální spravedlnost bez násilí a krveproléváni, pro tradiční naši křesťanskou a duchovní základnu. I v dobách bolševismu nejpříznivějších náš národ mu dokonale odolal, hlavně proto, že naše dělnictvo, naši zemědělci cítili instinktivní odpor proti zápornému a destruktivnímu, nám rasově cizímu marxistickému bolševismu. Jsme přesvědčeni, že vždy vítězná vojska Velkoněmecké řiše, která včera nastoupila svůj pochod, v několika málo dnech ukáží celému světu, co se skrývá za hlučnou fasádou bolševismu. Pro všechny české lidi platí jediný příkaz, jediná národní povinnost — v klidu a naprosté kázni pracovat se zdvojenou silou na úkolu nám svěřeném, na zásobovacím a výzbrojním plánu Velkoněmecké říše.

Nacistické okupace českých zemí v letech 1939–45 si vyžádala přes tři sta tisíc obětí. Pocity bezmoci vůči bezprecedentnímu násilí i tvrdá cenzura našly pochopitelně svůj obraz také v publikovaných textech a projevech. Řada novinářů, politiků a jiných veřejných představitelů té doby — z donucení, strachu, naivity, snahy o volbu menšího zla či z kariérismu — zveřejňovala texty a pronášela projevy, v nichž v souladu či v rozporu se svými názory omlouvala či dokonce vychvalovala válečné zločiny a jejich pachatele a prezentovala jimi nastolený režim jako záruku pro nerušený rozvoj českého národa. Články s opačným vyzněním vycházet nesměly. A ani opatrnost či podlézavost někdy neuchránily pisatele od perzekuce.

Jediným smyslem zveřejnění tohoto a dalších podobných textů ve Wikizdrojích je, přiblížit současnému čtenáři, jaké argumenty používala nacistická propaganda vůči poraženému národu a jak se s nimi vyrovnávali oficiální tvůrci veřejného mínění. Wikizdroje obsahují desítky tisíc uměleckých, politických, náboženských, publicistických a jiných textů a uveřejnění žádného z nich — včetně tohoto — neznamená jakoukoli podporu názorů v něm uvedených. Rovněž upozorňujeme, že někteří autoři byli za svou slovní podporu nacistům po válce potrestáni podle Benešových dekretů a že podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je v současnosti trestným činem.