President republiky stojí nad stranami

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: President republiky stojí nad stranami
Podtitulek: Dopis dra Beneše národně socialistické straně
Autor: Edvard Beneš
Zdroj: Lidové noviny, roč. 43, č. 645. str. 2
Moravská zemská knihovna v Brně
Vydáno: 25. 12. 1935
Licence: PD old 70
Související články ve Wikipedii:
Václav Klofáč

Ministr zahraničních věcí dr. Beneš poslal předsedovi strany národních socialistů senátoru Klofáčovi dopis ze dne 17. prosince 1935 tohoto znění:

Bratře předsedo, dohoda, ku které došlo dnes ve věci volby presidenta československé republiky, mne vede k tomu, abych se obrátil k Tobě se sdělením, o němž jsme mluvili spolu v posledních dnech před volbou. Byli jsme za jedno, že bude vhodné tvořit pro budoucnost tradici a zdůraznit, že president republiky stojí nad stranami. To znamená, že pro případ mého zvolení Tě prosím, abys vzal laskavě na vědomost a sdělil výkonnému výboru strany, že resignuji na funkci místopředsedy strany a zůstávám nadále mimo rámec politických stran.

Nemohu při tom zapomenouti na dlouholetou podporu, kterou mi strana v mé práci tak oddaně a důrazně poskytovala a umožnila mi tak nezištně práci pro stát. Nesla tím také tak často mimořádnou zodpovědnost za zahraniční politiku republiky. Děkuji vřele straně a Vám všem za tuto oddanou pomoc a budu si jí vždycky obzvláště vážiti. Bylo tím umožněno tak mnoho z toho, co jsem pro republiku mohl vykonat. Přeji straně, všem Vám a Tobě zvlášť mnoho úspěchů a zdaru ve společné naší další práci pro stát. Váš oddaný

dr. Edvard Beneš, v. r.,

ministr věcí zahraničních.