Politická abeceda pro Čechy/T

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: T
Autor: Václav Řezníček
Zdroj: ŘEZNÍČEK, Václav. Politická abeceda pro Čechy. Praha : A. Storch syn, 1891. s. 61–63.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70

Taaffe Eduard, hrabě, předseda ministerstva. Narodil se 24. února 1833 v Praze, od r. 1863 do 1867 byl zemským přednostou v Solnohradsku a pak místodržitelem v Horních Rakousích. Dne 7. března 1867 převzal vedení ministerstva vnitra. Brzy potom vyměnili tento portefeuille s ministerstvem zemské obrany a po odstoupení Karlosa Auersperga obdržel předsednictví ministeria. Následkem rozpadnutí občanského ministeria portefeuille složil, ale brzy na to stal se ministrem vnitra a správcem ministerstva zemské obrany. Po novém svém odstoupení byl místodržitelem v Tyrolsku a Vorarlbersku. Dne 15. února 1879. stal se po třetí ministrem vnitra a 12. srpna t. r. také předsedou ministerstva. Ve své programové řeči nazval svůj kabinet „ministerstvem smiřovacím“, které se drží samými sliby.

Tajnosť psaní jest čl. X. základního zákona státního zaručena. Psaní zabaviti se může dle zákona ve případu války anebo z rozkazu soudního.

Tilšer František, professor na vysokých českých školách technických v Praze, zemský a říšský poslanec, předseda klubu mladočeských poslanců na sněmu, předseda klubu národní strany svobodomyslné, mezi jejíž vůdce náleží. „Nejvřelejší vlastenec a muž ze žuly“, jest nejkratší a nejpřípadnější jeho charakteristika. Hlásil se věrně ke straně mladočeské v dobách její nejhorších a nejtěžších. Narodil se r. 1825 v Budělsku na Moravě.

Tiskový zákon slove souhrn veškerých nařízení a předpisů, platně od vlády nějaké vydaných ve příčině tisku se týkajících. Zákon o tisku má obsahovati ustanovení: I. o tom čeho zachovati třeba u věcech tiskových, II. o tom, co má býti považováno za čin trestuhodný tiskem spáchaný a III. o řízení trestním ve věcech tiskových. Největší svoboda tisku panuje tam, kde se vydávání tiskopisů nejmenší formální překážky kladou, kde tiskový zákon o trestných činech co nejurčitěji zní, co nejméně jich uvádí u co nejmírněji je trestá a kde konečně trestním řízením vládě co nejmenší vliv na vyšetřování jest dopřán, dokonce pak žádný se jí nedává na rozhodování, které příslušeti musí soudu porotců, sestavenému na základě nejsvobodomyslnějším. Jest-li se tiskopis, dopustí trestního jednání, může býti zabaven, aniž by byl spisovatel nebo redaktor stíhán, což slove objektivní řízení.

Trojan Alois Pravoslav, JUDr., notář v Praze, senior českých poslanců a horlivý, vřelý a upřímný zastance a obhájce českých práv a zájmů. Celý život jeho znamená obětavou a ochotnou službu národu. Narodil se r. 1815 ve Knobisech u Slaného.