Politická abeceda pro Čechy/C

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: C
Autor: Václav Řezníček
Zdroj: ŘEZNÍČEK, Václav. Politická abeceda pro Čechy. Praha : A. Storch syn, 1891. s. 5–8.
Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70

Celní politika jest souhrn náhledů, kterým vláda ve příčině celnictví dává výraz. Dva sobě odporující směry celní politiky jsou politika ochranná, pak-li výroba podporuje se na útraty odběratelů, t. j. obecnosti, a pak politika volného obchodu, když dovoz není ztěžován nebo jenom mírnými poplatky stížen. Svobodný obchod trval v Rakousku od let šedesátých do 1878, kdy byl autonomní celní tarif (tarif ve formě zákona, kdežto dříve celní smlouvy všeobecný tarif úplně rušily) zaveden. R. 1882 provedena byla revise celního zákona a zavedena cla agrární, ochranná, zejména protkaniny, dále cla finanční, hlavně pro petrolej, byla zvýšena. Nyní platný celní tarif zaveden byl 1887 a obsahuje další zvýšení cel. Tím spůsobem změnila se dřívější politika svobodného obchodu v politiku ochrannou. Celní čára zabírá celou říši rakousko-uherskou a výnos cla tvoří společný příjem, který r. 1888 obnášel 38,169.000 zl., z nichž připadá skoro 34 procent na kávu, 7 procent na minerální olej, 5 procent na železné zboží a 4 procenta na stroje.

Censura znamená úřední zkoumání literárních prací před tiskem. Znamenala pouto duševní tvorby a vyjadřování myšlének. U nás jest základním zákonem státním odstraněna.

Centralismus u nás znamená zásadu, že zákonodárství má vycházeti ve hlavním ze říšské rady a jen v podřízených otázkách ze sněmů a že správa má míti své těžiště ve státních ústředních hodnostech a úřadech. Centralismus hledí vtisknouti zákonodárství i správě jednolitý ráz. Pro město Vídeň má centralismus nesmírný význam.

Církev jest sbor věřících v Krista. Církev katolická čili všeobecná hledí býti ve všech svých podstatných částkách tak spůsobilou, aby se pro člověčenstvo všech stavů, všech světa končin a všech věků hodila a mravním potřebám jeho vyhověla.

Civilní lista slove obnos, který se každoročně na vydržování dvora vyplácí. Obnáší pro Rakousko i Uhry po 4,650.000 zl., kteréžto částky ustanovují se vždy na deset let napřed.

Cizozemci, aby mohli dojíti veřejných úřadů, musí nejprve nabýti občanského práva státního. U nás cizozemci do spolků politických nemohou býti přijímáni a nemohou ani pořádati ani říditi shromáždění svolané k rokování o záležitostech veřejných.

Clam-Martinic Richard, hrabě, jeden z vůdců českých velkostatkářů, narozen 1832. Býval křídelním pobočníkem císařovým a roku 1865 vystoupil jako plukovník z vojska. Jest tajným radou, doživotním členem panské sněmovny a majitelem panství Smečno a Slané v Čechách vedle panství Arbingu v Horních Rakousích.

Clo znamená dávku, která se při dovozu zboží (řídčeji při vývozu) pro stát vybírá. Clo zvyšuje ceny zboží. Dle účele šlovou cla také různě. Finanční cla ukládají se na takové předměty, které se v tuzemsku nerodí, jako jsou káva, čaj atd. Jediným jejich účelem jest opatřiti státu příjem. Ochranná cla jsou ona, která se vybírají proto, aby se zahraniční konkurence ztížila. Avšak ani ochranná cla konkurenci nemohou zameziti. Pak-li že cla mají cizině dovoz úplně zameziti, pak slovou prohibitivní. Dávky z dovezeného obilí a dobytka šlovou cla agrární.

Coronini František, hrabě, narozen 1833 dne 18. listopadu v Gorici. Roku 1871 zvolen do říšské rady, r. 1879 byl předsedou delegace a předsedou poslanecké sněmovny říšské rady. Napotom jako říšský poslanec utvořil na říšské radě dle sebe zvaný klub.