Pan Oskar Kuh se smířil

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Pan Oskar Kuh se smířil
Autor: Ignát Herrmann (jako —on)
Zdroj: Národní listy, roč. 27, č. 39. s. 3
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 09. 02. 1887
Licence: PD old 70

Výtečný a znamenitý bojovník za „svatou německou věc“, „chvalně známý“ časopis „Montagsrevue“, jehož ředitelem jest pragermán pan Oskar Kuh, přinesl před nějakým časem článek o tak zvané „Centralgenossenschafts-Cassa“ (založené známou „Wirtschaftspartaií“), v němž se tvrdilo, že pokladna ta zanikla a že jakýsi Eduard Löwy utřel si ústa o svou pohledávku v obnose 2000 zl., a v němž tedy pokladna ona vydávala se veřejnému posměchu.

Následkem toho podala „Centralgenoseenschafts-Cassa“ zástupcem svým drem. Mildem žalobu na mladého pána Oskara Kuha pro utrhání na cti a závěrečné přelíčení v té věci mělo býti odbýváno včera před soudem porotním.

Přinesli jsme před několika dny zprávu otom, kterak pan Oskar Kuh žádal za delegování nějaké německé poroty, poněvadž se snad obával, aby mu česká porota neublížila. Žádosti jeho nebylo však vyhověno a pan Oskar Kuh měl přece býti postaven před „strašlivou“ českou porotu. Ale nedošel až do osudného „gotického“ sálu, zasvěceného bohyni spravedlnosti. Smířil se před začátkem líčení a zástupce žalujících upustil od žaloby, když se vydavatel „Montagsrevue“ pan Oskar Kuh zavázal, že nepravdivé tvrzení v onom článku obsažené odvolá a že se přičiní, aby také „Bohemia“ a „Deutsche Zeitung“ — kteréž článek z „Montagsrevue“ otiskly — stejné odvolání přinesly. Kdyby však jmenované listy žádosti jeho nevyhověly, jest vydavatel „Montagsrevue“ pan Oskar Kuh povinen, aby dal odvolání to uveřejniti na své útraty v pražském „Abendblattu“. Zároveň jest povinen nahraditi veškeré soudní náklady.