Přímý let přes Atlantický oceán se zdařil

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Přímý let přes Atlantický oceán se zdařil
Autor: neuveden
Zdroj: Národní politika, roč. 45, č. 141. s. 1
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 23. 05. 1927
Licence: PD anon 70
Související články ve Wikipedii:
Charles Lindbergh; Letiště Paříž – Le Bourget; Charles Nungesser; Spirit of St. Louis; Orteigova cena
Velkomyslné uvítání vítězného amerického letce v Paříži.

Z Paříže, 22. května. (Čtk.) Všechny pařížské listy věnují celé titulní strany úspěšnému letu Lindberghovu a jednomyslně vzdávají nejnadšenější hold skvělému výkonu amerického letce. Jen trpká vzpomínka, na nezdar francouzských letců Nungessera a Coliho, příliš dosud živá, kalí poněkud všeobecný radostný obdiv.

Přes to však uvítání, jež přichystala Paříž Lindberghovi, bylo velkolepé; projevilo se spontánně již včera obrovskou účastí obyvatelstva na letišti v Le Bourget, která se odhaduje na 100.000 hlav. Slavnostní význam chvíle dovršuje spousta oficielních projevů a depeší, vyměněných mezi úřady francouzskými a americkými. Vše to ukazuje, jak vřele oceňován jest všeobecně již nyní neobyčejný význam přímého transoceánského letu New York—Paříž.

Lindbergh, silně znavený po nepřetržitém letu 33 1/2 hodiny, odvezen byl z letiště po nejstručnějším uvítání na americké velvyslanectví, kde mu dopřáno odpočinku. První a jediná návštěva, kterou dnes Lindbergh vykonal, platila matce Nungesserově.

President Spojených státu blahopřeje statečnému letci.

Z Washingtonu, 22. května. (Reuter. - Čtk.) President Coolidge zaslal americkému letci Lindbergbovi depeši, v níž praví: „Americký lid raduje se se mnou nad skvělým ukončením Vašeho hrdinského letu. První let bez přestávky samojediného letce přes Atlantik korunuje rekord americké aviatiky. Přinášeje pozdravy amerického lidu Francii, nesete současně i ujištěni našeho obdivu nad statečnými Francouzi, Nungesserem a Colim, jichž neohrožený duch prvně se odvážil tohoto hrdinského činu, jakož i poselství o naší neustávající úzkosti o jejich osud.“

Nadšení Ameriky po správě o vítězství.

Z New Yorku, 22. května (Reuter. - Čtk.) Jakmile došla do New Yorku zpráva o šťastném přistání Lindbergha v Paříži, stalo se město jevištěm velikých scén radosti a jásotu lidu. Projevy radosti uspořádány ve všech divadlech, davy lidu na ulicích zpívaly, tančily, křičely radostí. Na Broadway byl ohlušující křik, do něhož se mísilo hvízdání a troubení. S mrakodrapů snášely se celé mraky konfet, všechny budovy a okna ozdobeny byly americkými vlajkami. I z ostatních měst docházejí zprávy o podobných scénách nespoutané radosti. Na venkově všude rozezvučely se kostelní zvony a zněly sirény továren, píšťaly lokomotiv a lodí. Takové scény a projevy radosti, jaké lid dával na jevo, neodehrály se v Americe již od dnů příměří.

Lindberghovo letadlo rozebráno nadšeným davem.

Z Berlína, 22. května. (Čtk.) Jak sdělují listy, odehrály se v Paříži při přistání Lindberghově přímo fantastické scény. Ohromné množství lidí shromáždilo se na letišti Le Bourget a jeho radost neznala mezí, když se letadlo „Spirit of St. Louis“ sneslo k zemi. Dav protrhl policejní kordon, vrhl se na letadlo a rozbíjel je na kousky, které si jednotlivci odnášeli „na památku“. Tisíce aut úplně zacpaly cesty, vedoucí z vnitřního města na letiště, takže trvalo přes 1 1/2 hodiny, než se první očití svědkové přistání Lindberghova vrátili do města. Na boulevardech shromáždily se statisícové zástupy, takže provoz byl nemožný.

Lindbergha uvítal srdečně americký vyslanec Herrick a dvakráte jej objal. Letadlo Lindberghovo má motor o 250 HP. Kabina letecká je úplně uzavřena, takže Lindbergh používal při letu periskopu. Letadlo vážilo při startu 2500 kg. Průměrná rychlost je 200 km za hodinu. Kromě měřících přístrojů měl Lindbergh sebou magnetický kompas a přístroj ku měření stability a rychlosti. Opatřen byl potravinami asi na 3 dny. O cenu 20.000 dolarů, již vypsal majitel hotelu Orteigh, se přímo neucházel, ale Orteigh sám přijel z jižní Francie do Paříže, aby byl přítomen jeho přistání.

Vítězný letec Lindbergh, který vykonal odvážný let z New-Yorku do Paříže, je nyní 25letý. Narodil se v Detroitu. Jeho rodiče byli švédského původu. Když mu bylo 19 let, absolvoval za universitních studií kurs vojenského letce. Pilotní zkoušku udělal s vyznamenáním a dal se do služeb letecké dopravní společnosti St. Louis-Chicago. Několik finančních magnátů ze St. Louis dalo mu prostředky k jeho odvážnému letu. Jeho matka, vdova, působí jako profesorka chemie na dívčím ústavu v Detroitu.

Úspěch amerického zpravodajství.

Z New Yorku, 22. května. (Čtk.) Do všech velikých měst Spojených států došla téměř současně z New Yorku zpráva o úspěšném letu Lindberghově. V Chicagu, Washingtonu, San Francisku a v Bostonu nadšení obyvatelstva bylo ohromné.

*
Opět ztracení letci?

Z Londýna, 22. května. (Čtk. - Reuter.) O britských letcích Carrovi a Gilmanovi, kteří odstartovali v pátek v 11 hodin dopoledne k přímému letu bez zastávek do Indie, nedošly dosud žádné zprávy, takže podle sdělení ministerstva letectví jsou již odůvodněné obavy o jejich osud. Královský letecký oddíl v Iráku zahájil již po nich pátrání.

Zdařilý let napříč Afrikou.

Z Kahýry, 22. května. (Čtk. - Reuter.) Vojenští letci přistáli právě v Heliopolis po zdařilém letu do Kapského města a zpět. Proletěli vzdálenost 11.000 angl. mil bez nehody.

Lindberghovo letadlo.

Statečný americký letec Lindbergh, který podnikl let z New-Yorku do Paříže, použil k svému odvážnému podniku jednoplošníku typu Ryan, na zvaného „Spirit of St. Louis“. Zásoby provozní hmoty činily 2000 litrů, akční rádius 7000 km.