Ottův slovník naučný/Uher (osoby)

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Uher (osoby)
Autor: neuveden
Zdroj: Ottův slovník naučný. Dvacátýšestý díl. Praha: J. Otto, 1907. S. 22. Dostupné online.
Licence: PD anon 70
Heslo ve Wikipedii: Uher

Uher: 1) U. František, čes. spis. práv. (* kol. 1830 — † 11- září 1871 v Praze). U. byl velmi bystrý a nadaný právník, býval poslancem na sněmě království Českého, ale nepořádným živobytím sešel mravně i hmotně; zemřel v nemocnici milosrdných bratří v Praze. Vydal Nový živnostenskÝ řad a jak se mu má rozuměti (Praha, 1860).

2) U. František, hospodář, spis. Čes. (* 1854 ve Vysočanech u Prahy). Absolvovav vyš. čes. reálku v Praze, musil od dalších studií pro nemoc upustiti, i zůstal při svém hospodářství v Chotuticich. Přispíval zejména do »Hospodáře českoslovanského« a »Praž. Hospodářských Novin« a vydal spis O hnoji chlévském a veškerých přirozených hnojivech (Praha, 1891), který přeložen zemskou vládou v Bulharsku (1895) a zaveden do tamních škol.

3) U. František, spis. čes. (* 1871 v Červených Pečkách). Studoval na čes. polytechnice a čes. universitě v Praze a jest professorem při reálce v Kostelci n. O. Vedle článků roztroušených po časopisech vydal Příručku praktické mineralogie (Vel. Čermná, 1904).

4) U. Josef, spis. čes. (* 1880 v Podolí u Tišnova). Absolvovav ústav učitel. v Brně, učiteloval v Židenidch, v Babicích, v Ostrovačicich, na Vranově, načež dán na dočasný odpočinek. Vydal výbor belletristických prací: Kapitoly o lidech kočovných a jiná prosa (Mor. Ostrava, 1906).