Ottův slovník naučný/Petropavlovsk

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Petropavlovsk
Autor: neuveden
Zdroj: Ottův slovník naučný. Devatenáctý díl. Praha : J. Otto, 1902. S. 643. Dostupné online.
Licence: PD anon 70
Heslo ve Wikipedii: Petropavlovsk

Petropavlovsk: 1) P., újezdní město v ruské středoasijské oblasti akmolinské, nad ř. Išimem, při žel. dráze západosibiřské a na poštovní cestě orenbursko-omské, má 16.780 obyv. (r. 1896), 3 kostely, 6 mešit, banku s kapit. 40.000 rub., koželužny a j. P. jest důležitým tržištěm pro kirgizskou step, odkudž sem přichází dobytek na jatky, a jeho produkty rozvážejí se do Sibiře a evropského Ruska. Tamtéž rozváží se odtud všeliké zboží asijské, látky hedvábné, koberce a pod, jež se sem dováží ze Semirěčí, Ferganska, Taškentu a Buchary, kdežto do stepi a do stř. Asie posílají se odtud sukna, vydělané kůže, kovové nářadí, obilí a koloniální zboží.

Petropavlovský újezd v severových. části akmolinské oblasti má na 71.368 km2 102.300 obyv. Jest to kraj celkem plochý, zavlažovaný řekou Išimem a jejími přítoky, s četnými slanými jezírky a močály; podnebí drsné, kontinentální. Obyvatelstvo zaměstnává se zemědělstvím, zahradnictvím, rybolovem, chovem koní a dobytka.

2) P., hl. m. okresní t. jm. na Kamčatce, na vých. břehu poloostrova, nad zálivem Avacským, má přístav s majákem a 418 obyv.