Ottův slovník naučný/Hondecoeter

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Hondecoeter
Autor: František Xaver Jiřík
Zdroj: Ottův slovník naučný. Jedenáctý díl. Praha : J. Otto, 1897. s. 535. Dostupné online.
Licence: PD old 70

Hondecoeter [hondekútr]: 1) H. Gillis, krajinář holl. (* v Antverpách, od r. 1615 žil v Amsterdamě — † 1638 t.). Díla jeho jsou v galerii schleissheimské (1609), v museích kasselském a štokholmském (krajina s Orfeem mezi zvířaty) a ve sbírce donaueschinské (Ptačí koncert, 1620). J-k.

2) H. Gysbert, syn před., malíř holl. (* 1604 v Antverpách nebo v Amsterdamě — † 1653 v Utrechtu). V říšském mus. amsterdamském jest od něho krajina s figurami (1652) a obraz s vodním ptactvem (1651). J-k.

3) Melchior d'H., syn před., malíř holl. (* 1636 v Utrechtu — † 1695 v Amsterdamu), žák otce svého a J. B. Weenixa. Žil skoro stále v Amsterdamě, kde zanášel se hlavně malbou ptactva, především kohoutů, slepic, pávů a holubů, obyčejně v životní velikosti s krajinářským pozadím. Skupiny své sestavoval velmi malebně a také koloritem dovedl velmi naturalisticky napodobili přirozený tón a lesk různobarevného peří ptačího. Díla jeho nalézají se ve všech větších sbírkách. Nejlepších 11 obrazů jest v říšském museu amsterdamském, kde chová se též dílo obecně známé pode jménem La plume flottante, ptactvo vodní představující; dále jest od něho 5 obrazů v museu drážďanském, jiné v museu berlínském, v pinakotéce mnich., ve dvorním museu vídeňském a v četných jiných sbírkách. J-k.