Ottův slovník naučný/Eder (jména)

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Eder (jména)
Autor: neuveden
Zdroj: Ottův slovník naučný. Osmý díl. Praha : J. Otto, 1894. S. 376. Dostupné online.
Licence: PD anon 70

Eder: 1) E. ze Šťávnice, horní hejtman na Moravě v XVI. stol.; usadiv se v Báňské Bystřici nabyl dolováním velikého jmění a za značné půjčky komoře královské učiněné dostal v zástavu doly bergšteinské na Moravě, které tak zvelebil, že ho Ferdinand I. jmenoval hejtmanem těchto hor a r. 1545 povýšil ho do stavu šlechtického. Zakoupil statky Boskovice, Trnavku a Sovinec, ale rod jeho vymřel r. 1598.

2) E. Josef Karel, historik sedmihrad. (* 1760 v Brašově – † 1810 v Sibini), působil jako professor na gymnasiu v Maros-Vásárhely a v Sibini, při kommissi k upravení školství v Sedmihradsku a jako ředitel hlavní normální školy sibiňské. Sebral a opsal mnoho důležitých listin, dějin Sedmihradska se týkajících: Adversaria ad historiam Transsilvaniae, jež opatřil poznámkami, a vydal: De initiis iuribusque primaevis Saxonum Transs commentatio etc. (Vídeň, 1792); Erdély ország ismérteté sének zengéje (Kološ. 1796); Scriptores rerum Transsilvanarum (Sibiň, 1797 a 1800. 2 sv.); Observationes criticae et pragmaticae ad historiam Transs atd. (t., 1803) a j.

3) E. Josef Maria, fotochemik něm. (* 1855 v Kremži). Studia svá konal na vídeňské universitě a polytechnice, kdež habilitoval se za docenta fotochemie. R. 1882 stal se professorem na státní průmyslové škole vídeňské a od r. 1888 jest ředitelem učebného a pokusného ústavu pro fotografii ve Vídni. Hlavní jeho činnost směřovala vždy k fotochemii a fotografii, kde používal hlavně bromoa chlorostříbrnatých emulsí gelatinových. Různé druhy papírů Aristo, jež v obchodě se nalézají, zakládají se na těchto jeho pokusech. Snesl je ve svém díle Photographie mit Bromsilbergelatine (Halle, 1890). Vedle toho vydal: Ausführliches Handbuch der Photografie (t., 1882); Die orthochromatische Photografie (Vídeň, 1885); Die Momentphotografie in ihrer Anwendung auf Kunst und Wissenschaft (Halle, 1886, 1888); Anleitung zur Herstellung von Momentphotografien (t., 1887) Od r. 1887 vydává v Halle Jahrbuch fur Photografie und Reproduktionstechnik. Jeho spis Über die Reaktionen der Chromsäure in ihren Beziehungen zur Chromatophotographie byl poctěn cenou víd. spolku fotografického. Kromě toho vydal některé vlastní chemické práce, jako: Bestimmung der Salpetersäure; Untersuchung des Thees; Pyroxylin. Známy jsou též jeho pokusy se slunečním spektrem a pochodí od něho též zvláštní fotometr pro neviditelné paprsky ultrafialové.