Přeskočit na obsah

Ottův slovník naučný/Anýz

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Anýz
Autor: František Sitenský, Bohuslav Jiruš. Ferdinand Pečírka
Zdroj: Ottův slovník naučný. Druhý díl. Praha : J. Otto, 1889. S. 497. Národní knihovna České republiky
Licence: PD old 70
Heslo ve Wikipedii: Bedrník anýz

Anýz (Pimpinella Anisum L.): 1) A. v hospodářství, libovonná rostlina z řádu okoličnatých (Umbelliferae), pěstuje se zvláště v jižním Německu pro semeno, jehož potřebují kuchaři, pekaři, cukráři a lékárníci. Jest proto od XV. století v obchodu. A. daří se nejlépe v teplé, sušší, živné, lehčí půdě, nejraději slínité, jež na podzim se zryje nebo hluboko zoře a z jara se znova dokonale vzdělává. Na konci dubna seje se semeno jeho mělce a řídce, nejlépe v řadách as 30 cm od sebe vzdálených. (Na 1 ha počítá se 17 až 20 kg.) Po tom se protahuje tak, aby jednotlivé rostliny jen asi 10 cm daleko od sebe stály, 2—3krát se okopává a pleje. V srpnu nebo v září, když stonky počínají žloutnouti, vytahují se rostliny, vážou se ve snopky a věší se, je-li jich málo, na větrné půdě k dozrání. Suchý a. se vymlátí a dá na 1 ha 6 až 10 q semene, jehož hl váží 34—38 kg. V našich krajinách trpí a. jarními mrazy. Vedlé mrazu ohrožuje kultury anýzové i mol Depressaria daucella. — Bot. v. Pimpinella. Sit.

2) A. v lékařství. Plody této rostliny obsahují 2—3 % příjemně páchnoucího aetherického oleje, který, pokud známo, působí podobně jako příbuzné mu silice. A-u zejména se připisuje, aniž přesný vědecký důkaz veden býti mohl, vlastnost, že zažívání podporuje, v střevě plyny nahromaděné vypuzuje a odchrlování usnadňuje. Jako samostatný lék nebývá upotřeben, nýbrž jen jako přísada chuť poopravující nebo podporující; jest mimo to součástí některých officinálních léků (pilulae laxantes, decoct. Zittmanni fort.). — Olej anýzový jest též officinální, jakož i jeho roztok v ammoniaku, tak zvaný liquor ammonii anisatus, který jest oblíbeným dráždicím lékem. .

3) A. (Fructus anisi stellati), plody stromu Illicium anisatum Lour. v Číně rostoucího, voní aromaticky, chuti jsou nasládlé, kořenné, anýzovité. Obsahují 4—5 % anýzového oleje, jenž složením rovná se oleji z našeho a-u, pak cukr, gummi atd. Farmakopoea přidává je do prsního thé a k syrupu mannovému. Peč.