Ottův slovník naučný/Abbott

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Abbott
Autor: neuveden
Zdroj: Ottův slovník naučný. První díl. Praha: J. Otto, 1888. S. 30–31. Dostupné online.
Licence: PD anon 70
Heslo ve Wikipedii: Edwin Abbott Abbott

Abbott [èbot]: 1) Jacob (* 1803 – † 1879), plodný spisovatel americký, jenž záhy nabyl veliké oblíbenosti doma i za mořem netoliko svými přednáškami The young christian a The corner-stone, nýbrž i hojnými knížečkami školními, libujícími si nejvíce v oboru dějepisném. Působil nemálo zvláště těmito plody, vykládajícími dějiny vůbec methodou biografickou a řízenými hlavně zásadami náboženského vychování na jiné spisovatele pro mládež. A. byl střídavě kazatelem a ředitelem škol; literatuře oddal se cele od r. 1851. Mnohé z jeho náboženských a vychovatelských rozprav byly přeloženy do cizích jazyků. Spisků jeho čítá se na 300 sv.

2) John Stevens Cabot A. (* 1805 – † 1877), americký historik a spisovatel náboženský, studoval bohosloví v Andoveru, načež stal se farářem ve Worcesteru, později v Roxbury a posléze v Nantucketu, kde roku 1844 vzdav se správy duchovní oddal se literatuře. Bylť již r. 1833 vydal The mother at home (Matka v rodině) a krátce na to The child at home (Dítě v rodině), kteréžto čistě vychovatelské spisy došly v obecenstvě co největší obliby a přeloženy do několika evropských jazyků. Od roku 1851–55 uveřejnil v »Harper's Monthly Magazine« The history of Napoleon Bonaparte, brzo potom Napoleon at St. Helena, Correspondence of Nap. and Josephine, Abbotsford History of Napoleon III. a The French revolution of 1789, v nichž proti angl. zvyku poněkud výstředně velebí oba franc. císaře, hlavně Napoleona I. Kromě toho napsal A history of the civil war in America (Dějiny občan. války v Am.) 1863–66, dále Lives of the presidents (Životopisy presidentů) 1867, Histories of Austria, Russia, Spain and Italy a pojednání o Bedřichu Velkém: The history of Frederick the second (r. 1871). Zajímavé předměty a živost slohu pojistily mu široké vrstvy čtenářstva, ale soudným historikem se hrubě neosvědčil.

3) Lyman A., syn Jakubův, * 1835 v Roxury, Mass., studoval původně práva a vydal se svými bratry Benjaminem (nar. 1830) a Austinem (* 1831) několik spisů právnických a pod pseudonymem společným Benauly tendenční román Conecut Corner. Později však obrátil se ke theologii a byl duchovním kongregační církve. R. 1871 vydával týdenník »Illustrated christian weekly«, r. 1876 až 1881 společně s H. W. Beecherem »Christian union«. Napsal mnoho spisů náboženských, od roku pak 1882 píše kommentář k Nov. zák. (posud 4 díly).

4): Edwin A., angl. paedag. a spis., získal si zvláště o literaturu vzdělavatelskou velikých zásluh školními učebnicemi, z nichž The Shakespearian grammar pokládá se za nejlepší dílo, pojednávající o řeči Shakespearově. Narozen 1838 v Londýně, kdež byl správcem městské školy a později kazatelem university cambridgeské a oxfordské. Arcibiskup canterburský udělil mu (1872) v uznání jeho zásluh o školství titul D. D. (doktora theologie). Mimo kázání Cambridge sermons (1875) a Oxford sermons (1878) vydal Through nature to Christ (Přírodou ke Kristu) 1877, Bacon and Essex. A sketch of Bacon's earlier life (1877) a mnohé jiné spisy obsahu náboženského.